De AIVD hoort apolitiek duiding te geven, maar mengt zich steeds meer in de politiek. Bepaalde (niet-strafbare) opvattingen zouden een gevaar vormen omdat ze volgens de dienst ‘feitelijk onjuist’ zijn.
Het wantrouwen in de rechtspraak, media en wetenschap zou daarom ‘onterecht’ zijn.
Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren vroeg AIVD-hoofd Erik Akerboom waar hij zijn stellige uitspraken op baseert. Is het wel aan de AIVD om te oordelen over wat wel of niet waar is?
De @AIVD hoort apolitiek duiding te geven, maar mengt zich steeds meer in de politiek. Bepaalde (niet-strafbare!) opvattingen zouden een gevaar vormen omdat ze volgens de dienst “feitelijk onjuist” zijn. Het wantrouwen in de rechtspraak, media en wetenschap zou daarom “onterecht”… pic.twitter.com/6D3ItvHwg5
— Gideon van Meijeren (@GideonvMeijeren) October 13, 2025
Taak
De AIVD spreekt zijn zorgen uit over de omvolkingstheorie, als onderdeel van het narratief dat we worden bestuurd door een kwaadaardige elite en zegt daarover: ‘Het narratief ondermijnt de democratische rechtsorde door een beeld te schetsen over het bestaan van een kwaadaardige elite dat feitelijk onjuist is. Daarmee tast het narratief het vertrouwen in de wetgevende, uitvoerende of rechtsprekende macht, de traditionele media en wetenschap onterecht aan’.
Van Meijeren vroeg Akerboom: waarop baseert de AIVD dat dit narratief feitelijk onjuist is en is het wel de taak van een inlichtingendienst om te oordelen over de juistheid van opvattingen die in de samenleving voorkomen?
Kennis, expertise en inlichtingen
In dit geval denken wij op basis van de kennis en inlichtingen die we hebben dat dit een terecht oordeel is, antwoordde Akerboom.
En waar is dat op gebaseerd? “Op de kennis, de expertise en de inlichtingen die we hebben,” herhaalde Akerboom.
Dat we worden bestuurd door een kwaadaardige elite is dus feitelijk onjuist omdat dat blijkt uit ‘de kennis, expertise en inlichtingen’ van de AIVD. Wij zeggen dat het zo is, dus dan is het zo.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Donald Trump ‘is niet de baas’ in Amerika
VS heeft terreurgroep IS gecreëerd. Politicus doet tijdens live-uitzending confronterende uitspraken
Big Brother-controle on steroids in aantocht: 4 jaar geleden de grootste complottheorie, nu steeds dichterbij
De gewone Nederlander ziet het politieke spel en voelt dat hij weer bedonderd wordt. Kamerlid legt uit wat er mis is in dit land
Mysterieus ‘spookdeeltje’ ontdekt in deeltjesversneller LHC. Zijn wetenschappers iets revolutionairs op het spoor?
Rechtszaak tegen minister Dijkstra op 5 juni: ‘We staan op een kritiek punt in onze geschiedenis’
Vrouw (58) strijdt tegen wifi: “Het is levensgevaarlijk”
5000 jaar oude graftombes van ongewoon lange mensen ontdekt in China. Waar kwamen deze ‘reuzen’ vandaan?
Thaise premier laat zich adviseren door waarzegger