In Oekraïne, het oostelijke deel om precies te zijn, worden grote voorraden schaliegas gevonden. Voorstanders van het zogeheten fracking, een techniek die wordt gebruikt om schaliegas of –olie uit de diepe ondergrond te halen, zeggen dat er grote reserves te winnen zijn, terwijl tegenstanders wijzen op de desastreuze vervuiling van grond en water.
De crisis in Oekraïne is deels terug te voeren op de aanwezigheid van schaliegas, meldt opinieblad HP/De Tijd. In het westen van Europa is veel weerstand tegen fracking. Grote multinationals wijken daarom uit naar Oost-Europa om daar schaliegas te gaan winnen. Chevron wil bijvoorbeeld gaan boren in Polen en Roemenië.
De gaswinning maakt Europa ook minder afhankelijk van de Russische energiereus Gazprom. Vandaar de Amerikaanse druk op Europa en Oekraïne om schaliegas te overwegen.
Oekraïne beschikt over de grootste schaliegasvoorraden van Europa. Het Westen probeert grip te krijgen op de voorraden door middel van financiële injecties via het Internationaal Monetair Fonds (IMF), maar ook door sleutelposities in de belangrijkste bedrijven voor de winning van schaliegas te bezetten.
Zo breidde Burisma, een grote Oekraïense gasfirma, de directie eerder dit jaar uit met Hunter Biden, de zoon van de Amerikaanse vicepresident Joe Biden. In de raad van bestuur van Burisma zetelt verder Devon Archer, de stiefzoon van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry. De gasreus wordt geleid door de Amerikaanse zakenbankier Alan Apter. Via deze sleutelposities wordt de band tussen de Amerikaanse regering en de Oekraïense schaliegaswinning veiliggesteld.
Ook betrokken bij Burisma is de joods-Oekraïense oligarch Ihor Kolomojski, door het regime in Kiev tot gouverneur van Dnipropetrovsk benoemd. Hij geeft leiding aan het beruchte Azov-bataljon, dat bestaat uit neonazi’s en buitenlandse huurlingen (met name uit Polen). Deze privémilitie, die verantwoordelijk wordt gehouden voor diverse brutale moordpartijen in het oosten van Oekraïne, waakt over de belangen van Shell en Burisma en wordt ingezet om gebieden te heroveren op Russische ‘rebellen’.
Het Oekraïense leger helpt daarnaast nog een handje door gaswinningsinstallaties in de buurt van de stad Slavjansk aan te brengen. Het personeel wordt onder militaire bescherming geplaatst en het leger omcirkelt de locaties waar in de toekomst gas wordt gewonnen.
Moeten we raar opkijken als na Oekraïne ineens een crisis ontstaat in Polen of Roemenië? Volgens de Amerikaanse geologische dienst USGS en het ministerie van Energie beschikken die landen namelijk ook over grote schaliegasreserves.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Advocaat Reiner Füllmich over apenpokken: ‘Dit is niets anders dan Corona 2.0, ze hebben hun hand overspeeld’
Het smerige manipulatiebeleid van overheid en media ontmaskerd. Een studie van deze professor laat zien hoe
Cannabus: landelijke pro-cannabiscampagne tegen wietpas
Must see: voormalige Yezidi-slavin confronteert IS-verkrachter op tv nadat ze hem als ‘vluchteling’ tegenkwam in Duitsland
“Graancirkels onmogelijk allemaal door mensen gemaakt”
David Icke mag zichzelf niet in persoon verdedigen voor Nederlandse rechter: ‘Echt onvoorstelbaar’
Baking soda kan letterlijk je leven redden
‘Generaal pardon voor schulden’
Studie: Er zijn minstens twee verborgen planeten in ons zonnestelsel