De traditionele journalist is een groot deel van z’n macht kwijt en die macht wil hij graag terug. Vandaar dat de term ‘fake news’ is uitgevonden, zodat journalisten weer kunnen bepalen wat ‘echt’ en ‘nep’ is, stelt Robert Jensen.
Zijn die traditionele media wel zo objectief, gewogen en betrouwbaar als ze zeggen?
Neem bijvoorbeeld Eva Jinek, die zich voordoet als objectieve journalist, maar volgens Jensen een actrice is.
Poetin
Ze maakt er geen geheim van dat ze groot fan is van Hillary Clinton, terwijl ze duidelijk een hekel heeft aan Donald Trump. Objectief, gewogen, betrouwbaar?
Een ander voorbeeld.
Het NOS Journaal zond een fragment uit waarin BBC-verslaggever John Sweeney de Russische president Poetin bevraagt naar Russische betrokkenheid bij de situatie in Oekraïne.
De voice-over vertelt: “Als de BBC-verslaggever Poetin daarover een vraag wil stellen, wordt hij zo goed als genegeerd.”
Geknipt
Vervolgens kregen we beelden te zien van de verslaggever die vragen stelt en Poetin die zonder iets te zeggen wegloopt.
Het bleek een geknipt fragment. In het ongemonteerde beeldmateriaal is te zien dat Poetin na de vragen van Sweeney blijft staan en gedurende twee minuten de journalist te woord staat.
“Als je de gevestigde journalistiek betrapt op dit soort dingen, hebben ze nooit het gevoel dat ze hun excuses hoeven aan te bieden,” merkt Jensen op.
Politici
Nu begint ook de overheid zich met de strijd tegen nepnieuws te bemoeien. Je hoort de hele dag spotjes op de radio en sommige landen hebben al omstreden wetten tegen nepnieuws.
Jensen maakt duidelijk dat politici zelf vaak genoeg fake news verspreiden. Zo verspreidde oud-minister Halbe Zijlstra jarenlang een nepverhaal over Poetin.
[Jensen]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Mensenrechtenorganisatie doet boekje open over ernstige misdragingen Rothschild-bankier in Afrika
Valse vlagoperatie USS Enterprise?
Oeps: 3 volledig gevaccineerde mensen besmet met corona
Ik hoop dat de wetenschappers en politici die CO2 al 37 jaar blindelings demoniseren op een dag hun ogen openen. Hoogleraar ontkracht klimaatonzin
VVD wil dat burgemeester Den Haag aangifte doet tegen Van Haga na rellen: ‘Een kat in het nauw maakt rare sprongen’
Kijk: geëxcommuniceerde aartsbisschop onthult wie paus Franciscus ECHT was
Onthullingen FBI-onderdirecteur bevestigen bestaan Deep State. Zo gaat zij te werk
Archeologische sensatie: verzonken paleis ontdekt in Irak. Het maakte deel uit van dit mysterieuze rijk
Professor: om deze 2 redenen zal de inval van Oekraïne (lees: NAVO) in Koersk uitlopen op een ramp