De laatste maanden zien huisartsen een explosieve groei van het aantal ouderen met gordelroos. Volgens het Nivel komt dat mogelijk doordat er de afgelopen tijd veel media-aandacht voor de pijnlijke ziekte is geweest. Ja, echt.
In december vorig jaar ging het om zo’n 40 patiënten met gordelroos per 100.000 ouderen, inmiddels is er sprake van meer dan 100 patiënten per 100.000 65-plussers. Dat is bijna twee keer zoveel als het aantal rond deze periode in voorgaande jaren.
Ook in de leeftijdsgroep van 45 tot 65 jaar is een stijging te zien.
Nooit zoveel gezien als de laatste jaren
“Ik zeg niks behalve dat de Pfizer-prik gordelroos als bijwerking kan hebben,” merkt gezondheidswetenschapper Yvonne Simons op.
Arts Maarten Vasbinder laat weten: “Nederland blijkt een land van goedgelovigen. Heb nooit zoveel gordelroos gezien als de laatste jaren. Ook veel ‘zoster sine herpete’, oftewel varicella zoster zonder blaasjes, maar wel met de pijn. Dit wordt vaak afgedaan als lumbalgie, dorsalgie of cervicalgie, maar een simpele bloedtest kan het aantonen. Sorry voor de moeilijke woorden, maar goed voor de (goed)gelovigen om eens iets te lezen.”
Veel hoger
Het werkelijke aantal gevallen ligt mogelijk dus nog veel hoger. Vasbinder voegt toe: “Voor het overige zie ik dagelijks (bij)werkingen van de vaccins. Van een snotneus tot oplaaiende ‘genezen’ kankers.”
Data-analist Wouter Aukema wees er eerder op dat 2000 mensen gordelroos bij bijwerkingencentrum Lareb hebben gemeld als bijwerking na hun COVID-vaccinatie. Hij gaat ervan uit dat dit in Nederland 100.000 tot 200.000 mensen is overkomen. “Wellicht dat het Lareb kan toelichten waarom gordelroos niet als bijwerking in de bijsluiter staat?”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Urk, het dorp met de laagste vaccinatiegraad van heel Nederland, heeft het laagste sterftecijfer
Schwab-adept Sajid Javid vervangt Schwab-adept Matt Hancock als Britse gezondheidsminister
Hoe de maanlandingen in scene zijn gezet (video)
Alle patiënten van arts Jan Vingerhoets zijn genezen, maar toch staat hij voor de rechter: ‘Onbegrijpelijk en triest’
Nederlandse commando’s ingezet in Syrië. Bronnen doen onthullingen over illegale activiteiten
Ze zei dat ze als kind werd meegenomen aan boord van een buitenaards schip. Deze grote krant steunt haar nu als congreslid
Zijn deze Japanse ruïnes de sleutel tot een verzonken beschaving? Aanwijzingen stapelen zich op
Jack van Gelder woedend op CDA-burgemeester: Je kind weerbaar maken? Ze moeten asielzoekers die het onveilig maken aanpakken
Amerikaanse gezondheidsdienst liegt al 14 jaar over vaccins en autisme. Deze stichting drukt ons met de neus op de feiten