Afgelopen maand nog werd de NS-top op het matje geroepen vanwege machtsmisbruik en fraude. In de oorlog ging het er niet veel beter aan toe bij het spoorbedrijf, dat volledig in handen is van de Nederlandse staat. Brandpunt heeft het zoeklicht op een stukje vaderlandse geschiedenis gezet om je kapot voor te schamen.
De NS heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog naar schatting 2,5 miljoen euro verdiend aan het transport van meer dan 100.000 Nederlandse joden. In de zomer van 1944 verstuurde de NS nog een aanmaning naar de nazi’s omdat er nog niet betaald was voor enkele jodentransporten, zo blijkt uit een document afkomstig uit het Nationaal Archief in Washington.
“Dit document levert het bewijs dat er discussie plaatsvindt over het vervoer van joden tussen de NS en de Duitse autoriteiten, terwijl de meeste joden al waren afgevoerd,” aldus hoogleraar Holocaust- en Genocidestudies Johannes Houwink ten Cate van de Universiteit van Amsterdam.
De NS stuurde ook facturen voor het vervoer van ‘straffällige Juden’ die waren opgepakt omdat ze waren ondergedoken. Volgens Houwink ten Cate wist de NS in 1944 dat zij de dood tegemoet gingen.
Tijdens de oorlog heeft de NS vanuit het hele land 93 treinen laten rijden naar kamp Westerbork. Er werd vanaf het doorgangskamp gereden tot de Duitse grens, waar de Duitse spoorwegen het transport overnamen. De transporten eindigden in concentratiekampen.
Voor elk transport stuurde de NS een factuur naar de Duitse autoriteiten. Houwink ten Cate berekende dat de NS omgerekend ongeveer 2,5 miljoen euro heeft verdiend aan de jodentransporten. In 2005 bood de NS excuses aan, maar er is nooit een vergoeding betaald. Eind vorig jaar betaalden de Franse spoorwegen 60 miljoen aan joodse overlevenden en nabestaanden.
[KRO]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Slechts 1 op de 100 was een ongevaccineerd overlijden, blijkt nu: ‘Bizar toch?’
Nieuwe tunnel ontdekt onder Bosnische piramides. Door wie zijn ze aangelegd?
Gezondheidsdienst moet 780.000 achtergehouden meldingen over bijwerkingen vrijgeven, en dit staat er in
Is dit een 250 miljoen jaar oude microchip?
Bill Gates: Covid-19 komt in oktober-november in alle hevigheid terug
Rutte geeft miljarden aan Zuid-Europa, terwijl onze huishoudens ‘onderaan bungelen qua vermogen’
Bijna alle partijen stemmen TEGEN motie om wil van Tweede Kamer te laten prevaleren boven geheime NAVO-doelstellingen
Ze proberen oversterfte onder het tapijt te vegen, maar dat lukt niet want het staat donderdag in de Tweede Kamer op de rol
Hitler verborg ‘fortuin zó groot dat alle voorgaande piraten- en faraoschatten daarbij verbleekten en amateurwerk leken’