Ga je het nieuwe jaar in met het goede voornemen te stoppen met roken? Cytisine, een stofje dat van nature voorkomt in brem en goudenregen, ondersteunt mensen veel beter in hun poging te stoppen met roken dan pleisters, kauwgom of pillen met nicotine. Dat blijkt uit een Nieuw-Zeelandse studie in The New England Journal of Medicine.
Cytisine werkt even goed als andere middelen om te stoppen, zoals varenicline en bupropion. Het grote verschil is dat cytisine vijf tot 15 keer goedkoper is. Het is de tweede keer dat een studie met cytisine het beste medische tijdschrift ter wereld haalt. In 2011 werd in een studie aangetoond dat cytisine beter werkt dan een placebo en nu is ook aangetoond dat het beter werkt dan nicotinevervangende middelen.
Aan het onderzoek deden 1310 mensen mee. Na een half jaar was 22 procent van de mensen uit de cytisinegroep gestopt met roken, tegenover 15 procent van de mensen uit de nicotinegroep. Dat betekent 50 procent meer stoppers, tegen een fractie van de kosten, aldus Onno van Schayck, hoogleraar preventieve geneeskunde in Maastricht.
Cytisine wordt al sinds de Tweede Wereldoorlog in Oost-Europa gebruikt als natuurlijk middel om te stoppen met roken, maar was in de rest van de wereld nog niet erg bekend. In Nederland is het niet via de apotheek verkrijgbaar, maar wel via internet. Cytisine wordt verkocht door het Bulgaarse farmaceutische bedrijf Sopharma AD en het Poolse bedrijf Aflofarm Pharma.
Studie: Cytisine versus Nicotine for Smoking Cessation
[NRC, NewScientist]






Rechter die toestemming gaf voor FBI-inval bij Trump gelinkt aan Jeffrey Epstein en Obama
Water ontdekt in atmosfeer van vijf andere planeten
Ongehoord: Farmareus wilde levensreddende medicijnen vernietigen om prijzen met 4000 procent op te drijven
Deze actrice kreeg gezichtsverlamming na haar coronaprik: ‘zou het opnieuw doen’
Bevat Rosetta’s komeet een buitenaardse basis?
Heb je dit doodenge propagandafilmpje van Unicef al gezien?
BBC houdt uitzending tegen ‘uit angst voor buitenaards signaal’
Iedereen kruipt achter premier Rutte aan. Wat klopt hier niet?
Amerikaanse overheid deed in het geheim telepathische experimenten in Fort Meade