
In het jaar 2011 is aan 200.000 mensen ADHD-medicatie verstrekt, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kerngetallen.
Het gaat om een stijging van 14 procent ten opzichte van een jaar eerder. In de leeftijdsgroep van 20 tot 60 jaar bedroeg de stijging gemiddeld 19 procent.
In zes jaar tijd is het aantal gebruikers van een geneesmiddel dat gebruikt wordt bij ADHD toegenomen van 70.000 in 2005 tot 200.000 in 2011. Dat komt neer op een gemiddelde jaarlijkse stijging van 19 procent. Het meest gebruikte middel is methylfenidaat. Nederlandse apotheken verstrekten het geneesmiddel in 2011 aan 186.000 mensen één keer of vaker.
Opiumwet
Mogelijke bijwerkingen zijn: hartkloppingen, een gejaagd gevoel, misselijkheid, minder eetlust, meer moeite met in- of doorslapen, vermagering, achterblijvende groei, negatieve invloed op de ontwikkeling van de hersenen, milde euforie, meer kans op zelfdoding, hyperactiviteit, onrust, prikkelbaarheid, concentratievermindering, nervositeit, prikkelbaarheid, dysforie, slaapstoornissen, hoofdpijn, tics, stijgende bloeddruk en pols, schildklierproblemen, gewichtsverlies, onrustgevoelens, huidproblemen, gevoel van lusteloosheid, groeistoornissen en jeuk.
Methylfenidaat is in Nederland onder verschillende merknamen beschikbaar: Ritalin, Concerta, Medikinet en Equasym. Naast methylfenidaat is ook atomoxetine (Strattera) geregistreerd voor gebruik bij ADHD. Ook wordt het niet geregistreerde middel dexamfetamine bij ADHD toegepast. Zowel methylfenidaat als dexamfetamine vallen onder de Opiumwet.
Afgelopen jaar overschreed het aantal verstrekkingen van methylfenidaat voor het eerst de grens van één miljoen per jaar. Atomoxetine en dexamfetamine werden in 2011 respectievelijk 48.000 en 30.000 maal verstrekt.
Probleemgeval
Ongeveer de helft van het aantal gebruikers van methylfenidaat behoort tot de leeftijdsgroep 11 tot en met 20 jaar. Het gaat om 83.000 personen. In de categorie 11 tot 20 jaar gebruikte vorig jaar 1 op de 22 mensen methylfenidaat.
Demissionair staatssecretaris van Volksgezondheid Marlies Veldhuijzen van Zanten (CDA) zei dat te veel jongeren als probleemgeval worden aangeduid en daardoor te snel worden behandeld. Volgens de staatssecretaris krijgen jongeren met ADHD sneller dan nodig specialistische hulp of therapie. Ze wil dat daar een einde aan komt en gaat stappen ondernemen.
Volgens Veldhuijzen van Zanten genezen de medicijnen de aandoening niet, maar verminderen ze de symptomen. De bewindsvrouw maakt zich zorgen over de effecten van de middelen op de lange termijn bij hersenen die nog in ontwikkeling zijn.
Bron: Sfk.nl
Gerelateerd:
- ‘Onderzoekers medicijnen houden bewust bijwerkingen achter’
- Ginseng helpt tegen kanker, verkoudheid, griep en ADHD
- ‘ADHD is geen ziekte’
- ‘Mobiele telefoons deels verantwoordelijk voor gedragsstoornissen als ADHD’
- Minderjarigen slikken steeds vaker antipsychotica
Dit is de echte reden waarom Washington Assad weg wil hebben
Moord op JFK, RFK, Martin Luther King en Malcolm X was complot van de overheid. Deskundigen en familieleden lanceren opvallende oproep
De overheid werkt koortsachtig allerlei nieuwe wetten uit en dit betekenen ze voor jou
Peter McCullough & klokkenluiders CDC: 50.000 Amerikanen gestorven door coronaprikken
Burgerrechtenactivist trekt aan alarmbel: sterftegolf na vaccinatie, dit is een bloedbad
Influencer bij Lange Frans: ‘De democratie is gevallen. Dat moet je gewoon zeggen!’
Planten zien, voelen, ruiken, horen en proeven
Irakezen verlangen massaal terug naar de tijd waarin Hoessein aan de macht was. Dit is waarom
Huisarts scherp in open brief: ‘Dit kabinet heeft wetenschap en humaniteit in de ban gedaan’