Volgens de kankerindustrie helpt mammografie om borstkanker in een vroeg stadium te detecteren, waardoor borstamputaties kunnen worden voorkomen. Uit een Noorse studie, die is gepubliceerd in het vooraanstaande medische tijdschrift BMJ, blijkt echter dat mammografie juist leidt tot meer borstamputaties en gevallen van borstkanker.
Pal Suhrke en zijn collega’s van het universitair ziekenhuis in Oslo verzamelden medische gegevens van meer dan 35.000 vrouwen van 40 tot 79 jaar. Vrouwen die mammografie ondergingen hadden 31 procent meer kans een borstamputatie te krijgen dan vrouwen die geen mammogrammen lieten maken.
Stijging van 50 procent
In de periode dat screening werd geïntroduceerd steeg het aantal gevallen van borstamputatie in de groep 50-69 jaar met negen procent. In de groepen 40-49 jaar en 70-79 jaar, die niet werden uitgenodigd voor screening, daalde dat aantal met respectievelijk 17 en 13 procent.
“Gezien de komst van screening wordt geassocieerd met een stijging van het aantal gevallen van borstkanker met 50 procent, hebben sommige van deze vrouwen een borstamputatie ondergaan,” zei Suhrke. “Voor velen zijn deze resultaten verrassend en teleurstellend omdat je zou verwachten dat het aantal vrouwen dat in aanmerking komt voor een borstamputatie door vroege detectie van tumoren juist zou dalen.”
Voordelen verwaarloosbaar
De resultaten sluiten aan op een onderzoek dat in 1995 in het Britse medische tijdschrift The Lancet is verschenen. Onderzoekers schreven toen dat ‘de voordelen van mammogrammen verwaarloosbaar zijn, dat de schade die ze veroorzaken aanzienlijk is en dat er enorm hoge kosten mee gepaard gaan’.
Dr. Mette Kalager van het universitair ziekenhuis in Oslo schreef in 2010 in het tijdschrift Archives of Internal Medicine dat nul procent van de vrouwen borstkanker zal overleven als gevolg van mammografie, terwijl tot wel 40 procent een onjuiste diagnose zal krijgen, wat leidt tot veel onnodige amputaties.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Geheim ondergronds complex ontdekt waar nazi’s werkten aan de atoombom
Fleur Agema haalt verwoestend uit naar D66: ‘Wat een slagveld! Verschrikkelijk onmenselijk!’
Man 30 dagen de cel in voor opvang van regenwater (video)
Rutte geeft miljarden aan Zuid-Europa, terwijl onze huishoudens ‘onderaan bungelen qua vermogen’
Zijn we allemaal met elkaar verbonden?
Er zijn genoeg redenen om niet te gaan stemmen bij de Europese verkiezingen. Dit zijn er 7
Monsanto overgenomen door bedrijf dat kinderen bewust besmette met hiv
Bijna was het gelukt Baudet te cancelen voor een lezing aan de Universiteit Utrecht: ‘Zorgelijke ontwikkeling’
Israëlisch ziekenhuis onderzoekt effecten cannabis op coronavirus: ‘Zeer effectief’