In Libië heerst chaos sinds tijdens de Arabische Lente in 2011 het Kaddafi-bewind ten val werd gebracht. Diverse strijdende groepen weigeren de wapens neer te leggen. Kaddafi heeft Libië circa 42 jaar geregeerd.
De opstanden tegen het regime van Kaddafi begonnen, in navolging van de revoluties in Tunesië en Egypte, in februari 2011 en mondden niet veel later uit in een bloedige burgeroorlog tussen voor- en tegenstanders van de oud-kolonel.
Eerder dit jaar meldde de Egyptische tv-zender Al Tahrir dat de Arabische Lente een complot van de Verenigde Staten zou zijn geweest.
In 1975 publiceerde Kaddafi zijn Groene Boek, waarin hij zijn ideeën over een ideale samenleving heeft verwoord. Hij waarschuwde tijdens de presentatie van het boek: “Israël wil de Arabische wereld overheersen met hulp van de VS. Arabische leiders die daaraan meedoen, plegen hoogverraad.”
Libië was gebaseerd op de Jamahiriya, een islamitische en socialistische ideologie ontwikkeld door Kaddafi, waarbij het volk alle macht zou hebben. Politieke partijen waren verboden.
Volgens critici was Libië een dictatuur. Kaddafi gaf als reactie hierop aan dat ‘westerse mensen het Libische systeem niet begrijpen’. Libiërs hadden een gemiddelde levensverwachting van 74 jaar. Libië was het hoogst genoteerde Afrikaanse land op de index van de menselijke ontwikkeling van de Verenigde Naties, heeft één van de hoogste bbp’s van het continent en een voor een Afrikaans land hoge alfabetiseringsgraad. Daarnaast waren onderwijs, elektriciteit en gezondheidszorg er gratis.
Volgens voormalig NAVO-commandant Wesley Clark was de beslissing om een oorlog te starten in Libië lang van te voren al gemaakt. In zijn boek ‘Winning modern wars’ schrijft Clark: “De volgende landen op de lijst van het Pentagon zijn Syrië, Libanon en Iran; het eerste was Irak.”
Libië heeft één van de grootste oliereserves in Afrika en is één van de belangrijkste leveranciers van gas en olie aan Europa. Libië drijft op olie, die internationaal zeer gewild is vanwege de hoge kwaliteit en onder meer aantrekkelijk is voor de productie van kerosine.
De Franse krant Libération meldde dat Frankrijk een geheime oliedeal sloot met de Libische rebellen in ruil voor steun aan de opstand tegen Kaddafi. De nieuwe machthebbers in Libië zouden Frankrijk minstens 35 procent van de olieproductie hebben gegeven.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Astronomen onderzoeken mysterieus object in de ruimte
Obama haalt na ‘overwinning van het volk’ hard uit naar zorgverzekeraars
Gonzalo Lira ging in Oekraïne door een hel: ‘Dit is één van de meest dramatische video’s die ik ooit zag’
Regeringspartijen weigeren debat over politiegeweld tegen boeren: ‘Echt te gek voor woorden’
Must see: de ontmaskering van Greta Thunberg. Haar ‘spijbelgedrag’, link met Al Gore en leger lijfwachten
Rob Jetten, die voor zijn bruiloft met 300 gasten naar Spanje vliegt, klaagt dat het kabinet het klimaatdoel niet haalt
Duitsers laten Burger King links liggen na sterk staaltje journalistiek
Draag jij de juiste maat bh?
De ‘Gilgamesj-hypothese’: wat schuilt er achter de arrestatie van Nicolás Maduro?