Demissionair minister van Economische Zaken en Klimaat Adriaansens heeft de Tweede Kamer woensdag een brief gestuurd over de voortgang van de verduurzaming van de industrie.
Daarin staan enkele opmerkelijke passages. Over de elektriciteitskosten in Nederland vis-à-vis het buitenland schrijft de minister dat onderzoek bevestigt dat ‘de Nederlandse beprijzing relatief stringent is voor de industrie’.
Zo kent Nederland als enige van de EU-lidstaten een nationale CO2-heffing voor de industrie bovenop het EU ETS (Emissions Trading System).
Het kabinet lijkt alles op alles te zetten om Nederland zo snel mogelijk te de-industrialiseren. We zijn het enige (!) land in de EU met een nationale CO2-heffing bovenop de Europese CO2 belasting. Zonder industrie geen economie. Zonder economie geen welvaart en nog meer armoede. pic.twitter.com/DbZUblF5zF
— Pepijn van Houwelingen (@PvanHouwelingen) May 9, 2024
Versnelling
De stapeling van beleid heeft een negatieve impact op de winstgevendheid van bedrijven. Het huidige nationale klimaatbeleid leidt bij bedrijven tot een afname in de winstgevendheid, blijkt uit het onderzoek.
Het kabinet zet in op een ambitieus klimaatbeleid en heeft als doel dat de broeikasgasemissies in 2030 met 55 procent zijn gereduceerd ten opzichte van het niveau in 1990.
Om deze doelstelling te realiseren is ook in de industrie een versnelling van het reductietempo ten opzichte van het ETS nodig, schrijft de minister.
Vooroploopt
In het Klimaatakkoord is daarom afgesproken om een CO2-heffing voor de industrie in te voeren die het nationale reductietempo borgt, zodat de Nederlandse industrie in Europa vooroploopt in de verduurzamingsopgave, aldus Adriaansens.
Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen las de brief met verbazing. “Het kabinet lijkt alles op alles te zetten om Nederland zo snel mogelijk te de-industrialiseren,” merkt hij op.
“We zijn het enige (!) land in de EU met een nationale CO2-heffing bovenop de Europese CO2-belasting. Zonder industrie geen economie. Zonder economie geen welvaart en nog meer armoede,” waarschuwt Van Houwelingen.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Gerucht: leven gevonden op Mars
‘We hebben hem!’ De kans om aan vaccinatie te overlijden is nu bekend
‘Vaccinatieplicht KLM betekent veiligheidsrisico voor zowel vliegend personeel als passagiers’
Verkiezingssoftware getest door bedrijf dat is opgericht door lid Kiesraad: ‘Slager die zijn eigen vlees keurt?’
Betrapt, het staat nu zwart op wit: Document Deutsche Bank rept over noodzaak ‘ecodictatuur’
Mammografie verergert de kankerepidemie. Deze onderzoeken laten zien hoe dat komt
“Media worden gerund door klein clubje magnaten en aangestuurd door de CIA”
Uitspraken PVV-minister over vliegbelasting wekken irritatie: ‘Wat komen de PVV-kiezers toch bedrogen uit’
De slager van… Bagdad! Amerikaans congreslid slaat enorme flater met uitspraken over Syrische president Assad