Op 21 augustus jongstleden vond een zonne-uitbarsting plaats. Als gevolg daarvan vertrok een grote plasmawolk (CME) richting onze planeet.
Dergelijke wolken kunnen miljarden tonnen deeltjes bevatten en bereiken de aarde gemiddeld één tot drie dagen later.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA laat in een verklaring weten dat deze deeltjes geen nadelige effecten kunnen hebben op mensen op aarde, maar wel op onze elektronische systemen.
Schokgolf
Een CME die op de aarde gericht is kan een geomagnetische storm veroorzaken, een tijdelijke storing in de magnetosfeer van de aarde. De storm wordt veroorzaakt door de schokgolf van de zonnewind en duurt gemiddeld 24 tot 48 uur.
Magnetische stormen kunnen communicatiesignalen en elektriciteitsnetwerken verstoren. In 1989 veroorzaakte een geomagnetische storm de ineenstorting van het elektriciteitsnet in het grootste deel van Quebec en was het poollicht zelfs in Noord-Afrika te zien.
Gelijktijdig
Op 1 en 2 september 1859 viel de pas enkele jaren eerder in gebruik genomen telegraafverbinding tussen Amerika en Europa uit door kortsluiting. Het noorderlicht was zelfs zichtbaar in Rome, Havana en Hawaï, met vergelijkbare effecten aan de Zuidpool. Dit alles werd veroorzaakt door een aantal verschillende gebeurtenissen op de zon die nagenoeg gelijktijdig plaatsvonden.
Lange kabels in het elektriciteitsnetwerk en communicatienetwerken werken als antennes. Door de ionenstroom van de zonnewind ontstaan er elektrische stromen in die tot beschadigingen kunnen leiden. Ook computers en satellieten kunnen beschadigd raken.
Bron: Ibtimes.co.uk Foto: NASA
Gerelateerd:
- Eerste beelden van staart zonnestelsel (video)
- Hoe recente zonnevlammen de mens beïnvloeden
- Nieuwe stralingsgordel om de aarde ontdekt (video)
- Zonnevlam stuurt plasmawolk naar de Aarde
- Zuiderlicht vastgelegd vanuit de ruimte (video)
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Iemand uit Assen wil iedereen laten weten dat de overheid mensen beïnvloedt via microgolven. Deze gebouwen werden beklad
Familie Rothschild beheerst op slinkse wijze de wereldeconomie. Tv-presentator spreekt zich uit
Gedeeltelijke verduistering van de rozenmaan (video)
Tips voor het vinden van een betrouwbare loodgieter
‘Huichelachtigheid van links’: Frans Timmermans betrapt op leugen over jeugd
Europarlementariërs krijgen miljoenen aan onkostenvergoeding, zonder controle. Lees hier waar ons geld naartoe gaat
Gideon van Meijeren legt in 8 minuten uit wat er schort aan de rechtspraak in Nederland
Video: ‘Er worden gaten in de zeewering gemaakt ten zuiden van Castricum’
Filmpje: verpleegster Kristi krijgt heftige stuiptrekkingen na coronaprik