Ondanks miljardeninvesteringen door de farmaceutische industrie en overheden en ‘doorbraken’ in de medische wetenschap, is de werking van veel nieuwe medicijnen beperkt. De middelen verlengen mensenlevens, verminderen klachten en verzachten pijn, maar ze genezen zelden.
Big Pharma, goed voor een omzet van 1200 miljard dollar, maakt nog altijd miljarden dollar per jaar winst, maar heeft al in geen tijden een revolutionair geneesmiddel gemaakt.
Crisis
Wat de farmaceutische industrie wel op de markt brengt, werkt vaak matig of helemaal niet, zoals onlangs bleek met het antidepressivum paroxetine van farmareus GlaxoSmithKline. De sector verkeert in essentie in een crisis.
Farmaceutische bedrijven klonteren steeds meer samen om nog grotere geldpotten te hebben. Pfizer wil bijvoorbeeld Allergan overnemen voor 150 miljard dollar. Maar de fusie- en overnamegolf van de laatste jaren is meer een teken van onmacht dan macht. Big Pharma legt daarnaast veel geld neer voor kleine bedrijven met veelbelovende medicijnen.
Patenten lopen af
Farmaceutische bedrijven konden tot voor kort zeer hoge prijzen vragen in de wetenschap dat de westerse samenleving in principe bereid is elke prijs te betalen. In Nederland werd in 2002 besloten om niet meer de dure merkmedicijnen te vergoeden, maar alleen goedkope merkloze medicijnen met dezelfde werkzame stof.
Daarnaast begonnen vijf jaar geleden veel middelen hun patent te verliezen. In 2013 verliep op tientallen veelgebruikte en dure medicijnen het patent. En op 1 januari verloopt het patent op een veelgebruikt en kostbaar kankermiddel.
[nrc.next]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Meteoroloog fel bekritiseerd om klimaatstreepjescode: ‘We zijn je leugens zat’
Heilige wetenschap: spontane genezing in het regenwoud (film)
‘Engelen bestaan echt, maar hebben geen vleugels’
De mannen die ons dik maakten (video)
Weduwnaar (79) lastiggevallen door ‘geest van overleden vrouw’
Gedachtelezen juist makkelijker door aluminium hoedjes
Industriële hennep gelegaliseerd in Californië
De Ruttes, de Ollongrens, de Timmermansen, ze zijn bang voor wat er komen gaat. Vrouw schrijft bijdrage voor de strijd tegen de politieke elite
Journalist waarschuwt voor propaganda over ‘ongekend snelle opmars’ Oekraïense leger