Demissionair premier Rutte gaat zijn archief met chatberichten niet met ons delen. Hij negeert daarmee de wens van de Tweede Kamer.
Op 27 februari heeft de Kamer een motie aangenomen die de regering verzoekt binnen vier weken een volwaardig archief van de chatberichten van de minister-president op te leveren.
In het debat van 15 februari heeft Rutte deze motie ontraden, omdat aan de motie geen uitvoering kan worden gegeven, beweert Rutte in een Kamerbrief.
Rutte verwijderde jarenlang dagelijks berichten
Hij schrijft dat ten aanzien van het metadateren van de chatberichten met als doel ervoor zorg te dragen dat ze beter vindbaar en interpreteerbaar zijn, ‘diverse uitdagingen’ bestaan die raken aan de Rijksbrede beleidsvorming op dit terrein.
Begin 2022 werd bekend dat Rutte jarenlang eigenhandig dagelijks sms-berichten verwijderde van zijn telefoon en berichten die hij nodig vond om te laten archiveren doorstuurde. Vooral verzonden berichten stuurde hij niet altijd door. Hij beweerde na die onthulling ‘zowel aan de geest als aan de letter van de wet’ te voldoen.
Ook zei hij dat hij ‘nooit bewust’ belangrijke zaken heeft achtergehouden en dat hij berichten niet heeft gewist om te voorkomen dat ze in de openbaarheid zouden komen.
Grote twijfels
De Inspectie Overheidsinformatie en Erfgoed kwam vervolgens met een kritisch rapport waarin wordt geconcludeerd dat sms-berichten van Rutte jarenlang niet goed zijn opgeslagen in archieven door zijn ministerie van Algemene Zaken.
De manier waarop met berichten is omgegaan, leidde volgens de inspectie tot gegevensverlies. Hoe vaak berichten niet zijn opgeslagen, terwijl dat wel had gemoeten, kan de inspectie niet nagaan. “Veel chatberichten zijn immers gewist.”
Is bijvoorbeeld alle relevante informatie over de coronacrisis bewaard? Kamerlid Fleur Agema (PVV) heeft daar grote twijfels over door het rapport van de inspectie.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Omtzigt in de bres voor ‘wappies’: als wij deze dreigingen niet serieus nemen, kan dat ons duur komen te staan
Waarom bouwt China gigantische structuren midden in de woestijn?
Betoger Malieveld spreekt in bij gemeenteraad Den Haag: ‘Elke keer worden de feiten verdraaid, dit gebeurde er echt’
China bouwt spookstad in Angola
Vrijgegeven Wob-documenten onthullen dat NCTV NineForNews nauwlettend in de gaten houdt
Hongarije overweegt ‘vreselijk antidemocratische, totalitaire en imperialistische’ EU te verlaten
Meisjes die controversiële HPV-vaccin weigeren worden geïntimideerd en onder druk gezet. Zo gaat de farmaceutische maffia te werk
Indiase arts wijdt carrière aan het genezen van ziektes met specerijen
Kamala Harris is het ‘nieuwe boegbeeld van de Deep State’