In de Verenigde Staten is grote consternatie over duistere constructies die door Elon Musk aan het licht kwamen bij USAID. In Nederland worden miljarden uitgegeven via ontwikkelingsbank FMO waarin niet alleen banken en vakbonden, maar ook privépersonen aandeelhouder zijn. Wie dat zijn is staatsgeheim.
“Bizar!” vindt oud-senator Henk Otten.
Het is vanuit het oogpunt van transparantie gewoon niet aanvaardbaar dat wij 833 miljoen belastinggeld gaan investeren in een onderneming waarvan we niet eens mogen weten wie daar de aandeelhouders van zijn, zei Otten op 6 juli 2021 tijdens een debat.
In de VS is grote consternatie over duistere constructies die door @elonmusk aan het licht kwamen bij US-AID. In NL worden miljarden uitgegeven via ontwikkelingsbank FMO waarin ook privé-personen aandeelhouder zijn. Wie dat zijn is staatsgeheim! Bizar! ???? https://t.co/cWJPRjSOvP pic.twitter.com/9EAPkirKUE
— Henk Otten (@hendrikotten3) February 9, 2025
(Video verwijderd? Klik hier...)
Onacceptabel
“Het gaat hier wel om overheidsgeld. Het is wat onze fractie betreft onacceptabel dat die informatie niet aan de Eerste Kamer kan worden verstrekt.”
“Ik concludeer dat van FMO, gedeeltelijk in handen van de overheid, staatsgeheim is wie de andere aandeelhouders zijn,” merkte Otten op.
Toenmalig minister Wopke Hoekstra beweerde dat staatsgeheim ‘natuurlijk een onzinnige opmerking is, daar waar het gaat over een bepaling die gewoon in het Burgerlijk Wetboek is opgenomen die gewoon geldt voor alle vennootschappen’.
Dat kan niet waar zijn
Hoogleraar Andreas Kinneging weet niet wat hij hoort. “Wat?! Dat kan niet waar zijn! Ongehoorde vermenging van publiek en privaat belang,” reageert hij.
Otten diende indertijd samen met Marjolein Faber (PVV) een motie in om duidelijkheid te krijgen over de privé-aandeelhouders van FMO die profiteren van miljarden Nederlands belastinggeld. De gevestigde politieke partijen blijven dit toedekken, verzucht hij.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Alarm: Nederland betrokken bij ontwerp Europees digitaal identiteitsbewijs als opvolger van coronapas
Marion Koopmans opent aanval op arts Jona Walk na speech over academische vrijheid: ‘Buitengewoon bedreigend’
Tientallen Israëlische tieners weigeren militaire dienst. In deze dappere brief laten ze premier Netanyahu weten waarom
‘Nederland moet gebruik van aspartaam zelfstandig beperken’
VIDEO: Eenvoudig schoon drinkwater maken met een zonne-oven
Bedankt Bill Gates: er zijn nu meer poliogevallen door het vaccin dan het wilde virus. Wereldgezondheidsorganisatie trekt aan de bel
Volgens BN’ers en virologen zijn ‘wappies’ nu ook verantwoordelijk voor mazelen, klopt dat?
Omtzigt ontpopt zich plotseling als coronacriticus: ‘Waar was u toen wappies in elkaar werden gemept?’
Kijk: Italiaanse premier Giorgia Meloni onthult hoe Frankrijk Afrika leegrooft