De Amerikaanse inlichtingendienst FBI heeft 20 jaar lang op grote schaal valse forensische analyses geleverd. In honderden rechtszaken verspreid over de VS zijn mensen op basis van dat bewijsmateriaal onterecht veroordeeld. In 32 gevallen ging het om een zaak waarbij de beklaagde de doodstraf kreeg. Daarvan zijn er 14 geëxecuteerd of in de gevangenis overleden.
De krant The Washington Post schrijft dat het gaat om één van de grootste forensische schandalen ooit in de VS. Haaronderzoek werd als bewijsmateriaal gebruikt in strafzaken. Bij 95 procent van de 268 gevallen die de krant onderzocht, pakte een foutieve analyse goed uit voor de aanklager.
Op de plaats delict gevonden haren werden volgens twijfelachtige methoden in verband gebracht met een verdachte. Daarbij werden dubieuze statistische gegevens gebruikt, waardoor haren van verschillende personen werden toegeschreven aan één enkele persoon.
Peter Neufeld van de organisatie Innocence Project noemt het gebruik van de haaranalyse door de FBI ‘een totale ramp’. Het ministerie van Justitie en de FBI hebben toegezegd hun fouten ‘diepgaand te zullen onderzoeken’. Vier ten onrechte veroordeelde beklaagden zijn al vrijgelaten.
Experts zien in deze zaak het zoveelste bewijs dat het Amerikaanse gerecht decennialang heeft gefaald om vals bewijsmateriaal uit de rechtszaal te houden.
[VTM]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Soros, de ‘redder van de wereld’, pleit voor coronabonds. Wat doet Rutte?
Bij de NPO werd minister Faber vergeleken met Hitler: ‘Ik vraag mij af of hier niet een grens wordt overschreden’
Kijk: Mysterieuze crash bij Area 51 belandt in doofpot
‘Media blackout’: Miljoenenmars van moslims tegen Islamitische Staat in Irak
Burgemeester van Antwerpen: ‘Dit is natuurlijk geen crisis die Poetin heeft veroorzaakt’
De Jonge over ongevaccineerden: ‘We weten waar ze wonen’
Onderzoek in Nederland naar sterfgevallen na vaccinatie, hoorzittingen op 22 mei
Arts doet wanhopige oproep: ‘Mensen, kom in opstand. Dit maakt mij zo boos’
Wanhopige Nieuw-Zeelanders ontvluchten massaal hun land vanwege dit overlegclubje