Delen van de Stille Oceaan koelen af als gevolg van de Kleine IJstijd in de 17e eeuw, zo blijkt uit een studie van de Harvard-universiteit en het Woods Hole Oceanographic Institution.
Gemiddeld lag de temperatuur tijdens deze ijstijd in West-Europa zo’n één tot twee graden onder de waarden die tegenwoordig worden bereikt.
Volgens onderzoekers reageert het diepe gedeelte van de Stille Oceaan nog steeds op de Kleine IJstijd.
Varieert
“Het klimaat varieert per tijdschaal,” zei professor Peter Huybers van de Harvard-universiteit.
“Sommige patronen, zoals de Kleine IJstijd en de middeleeuwse warme periode (MWP), zijn erg bekend,” voegde hij toe.
“Ons doel was het ontwikkelen van een model dat laat zien hoe de oceaan reageert op veranderingen in het klimaat aan het oppervlak,” aldus Huybers.
Nog steeds
Gedurende de middeleeuwse warme periode, die duurde van de negende tot de twaalfde eeuw, was het op aarde warmer dan gemiddeld.
Kort daarna vond de Kleine IJstijd plaats.
Ook wetenschappers van het Woods Hole Oceanographic Institution stellen dat deze koelere periode nog steeds van invloed is op de diepzee.
30 procent meer
Zij constateerden dat de temperatuur in de Stille Oceaan op een diepte van ongeveer twee kilometer aan het dalen is.
Het onderzoeksteam heeft verder vastgesteld dat de oceaan in de afgelopen eeuw mogelijk tot wel 30 procent minder warmte heeft opgeslagen dan altijd werd gedacht.
De resultaten zijn gepubliceerd in vakblad Science.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Hillary Clinton krijgt bijnaam door nauwe banden met Monsanto: bruid van Frankenvoedsel
Hier wordt D66-Kamerlid even flink in zijn hemd gezet door Lidewij de Vos met zijn emmertje water
‘Leugenpers’: Ziekenhuis bezwijkt onder druk door niet-gevaccineerden – dit zijn de cijfers
De politie is uitvoerder van Sustainable Development Goals en gekoppeld aan het World Economic Forum
Nederlandse journaliste mogelijk op sanctielijst om ‘misinformatie’ over oorlog Oekraïne: ‘Ik durf al 3 jaar de EU niet meer in’
Doof, blind, hersendood: WHO-vaccinatiedatabase bevat 780.000 meldingen met bijwerkingen
‘Schokkend’: Met dit wetsvoorstel van D66 ‘wordt het straks ook verboden om pedofiele gevoelens te onderdrukken’
Britse admiraal en legerstafchef: ‘Buitenaards bezoek serieuze mogelijkheid’
Jonge arts raakt verlamd na coronavaccin van Pfizer, familie luidt noodklok