Buitenland

Palantir: het is erger dan je denkt, veel erger

Help mee door dit met jouw kennissen op je social media te delen!

Palantir is gevaarlijk — dat is de conclusie die steeds moeilijker te ontwijken is nu onderzoeksjournalisten de macht van dit Amerikaanse databedrijf verder in kaart brengen. Wat begon als een obscure techonderneming met banden tot de CIA, is uitgegroeid tot één van de meest invloedrijke en tegelijkertijd minst gecontroleerde spelers in de westerse overheidsinfrastructuur. En nee, het gaat hier niet om een complottheorie: het gaat om contracten, data en macht die onomstotelijk gedocumenteerd zijn.

Een bedrijf dat overheden overneemt, van binnenuit

Palantir werd opgericht met geld van de CIA-investeringstak In-Q-Tel en groeide uit tot een gigantische leverancier van data-analysetechnologie voor overheden wereldwijd. De onderneming, mede opgericht door de controversiële miljardair Peter Thiel, verkoopt zichzelf als een neutrale technologieleverancier. Maar wie de contracten bekijkt, ziet een heel ander verhaal: Palantir heeft zijn tentakels diep in overheidsinstanties geslagen, van inlichtingendiensten tot gezondheidszorgstelsels.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Kernwapens en militaire data in handen van een privébedrijf

Onderzoeksjournaliste Carole Cadwalladr, bekend van haar onthullingen over Cambridge Analytica, trekt nu hard aan de bel over Palantir. Haar bevinding is alarmerend: Palantir heeft een contract voor het beheer van het Amerikaanse nucleaire raketprogramma. Een particulier bedrijf, zonder democratische controle, met toegang tot de meest gevoelige militaire systemen op aarde. Cadwalladr omschrijft de situatie als ronduit waanzinnig — en het is moeilijk haar daarin ongelijk te geven. Als een dergelijk bedrijf compromitteert, gehackt wordt of simpelweg besluit haar contracten politiek in te zetten, zijn de gevolgen niet te overzien.

De Britse gezondheidszorg: een proeftuin voor dataverzameling

In het Verenigd Koninkrijk heeft Palantir lucratieve contracten binnengehaald bij de NHS, de nationale gezondheidsdienst. Miljoenen patiëntendossiers — met daarin de meest intieme medische gegevens van de Britse bevolking — worden verwerkt via Palantir-systemen. Dat dit überhaupt kon gebeuren, zonder serieuze publieke discussie of parlementaire goedkeuring, zegt veel over hoe overheden vandaag de dag opereren: in de schaduw, buiten het zicht van burgers.

Geen nationale veiligheid zonder controle over eigen data

Het kernprobleem is simpel maar wordt stelselmatig genegeerd door beleidsmakers: wie de data controleert, controleert de macht. Palantir is een Amerikaans bedrijf, onderworpen aan Amerikaanse wetgeving — waaronder de beruchte CLOUD Act, die de Amerikaanse overheid het recht geeft om data op te vragen bij Amerikaanse techbedrijven, ongeacht waar die data fysiek zijn opgeslagen. Dat betekent in de praktijk dat gevoelige data van Britse zieken, Nederlandse burgers of Europese militaire operaties potentieel inzichtelijk zijn voor Washington. Van echte nationale veiligheid kan dan geen sprake zijn.

Palantir en de gevaarlijke illusie van ‘neutrale technologie’

Palantir presenteert zijn producten als waardevrije tools die overheden efficiënter maken. Maar technologie is nooit neutraal, zeker niet als het ontwikkeld is door een bedrijf met nauwe banden tot inlichtingenkringen en ideologisch geladen oprichters. Peter Thiel, die ook grootaandeelhouder was in Facebook en nauwe banden onderhoudt met de Trumpwereld, is geen onschuldige techondernemer. Palantir is een politiek project dat zich vermomt als een IT-leverancier — en overheden trappen er massaal in.

Waarom de mainstream media dit grotendeels negeren

Wat opvalt, is hoe weinig aandacht dit onderwerp krijgt in de reguliere media. Terwijl journalisten zich druk maken over triviale politieke ruzies, beheert een ondoorzichtig Amerikaans bedrijf stilletjes de digitale ruggengraat van westerse democratieën. Dat is geen toeval: Palantir is een meester in het opbouwen van relaties met beleidsmakers, het sponsoren van conferenties en het inbedden van medewerkers in overheidsinstanties — een tactiek die in de VS bekend staat als ‘government embedding’. Wie zijn geld geeft, bepaalt welke verhalen verteld worden.

Wat kun jij hiertegen doen?

Als burger heb je minder invloed dan je zou willen, maar niet nul. Druk uitoefenen op volksvertegenwoordigers, vragen stellen over welke data-contracten jouw overheid afsluit, en kritisch blijven op de verhaallijn dat technologische ‘modernisering’ altijd goed nieuws is — het zijn kleine stappen, maar ze tellen mee. De democratie wordt niet veroverd met tanks, maar met contracten. En zolang niemand die contracten leest, wint Palantir.

Het is niet overdreven om te stellen dat Palantir gevaarlijk is voor de soevereiniteit van landen die hun digitale infrastructuur aan dit bedrijf hebben uitbesteed. De vraag is of politici de moed hebben om dit hardop te zeggen — of dat ook zij al te diep in de greep zijn van Silicon Valley’s meest invloedrijke schaduwspeler.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

4.9 56 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

57 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Rob
Rob
7 dagen geleden

Is Palantir Amerikaans? Wat ik zo gelezen heb is dat het een Israëlisch bedrijf is. Israëliërs bepalen het beleid in de VS. Trump is ‘Israël first’ enz. Ik las ook al dat ze het Israëlische en VS leger aan het samenvoegen zijn. Er is niks Amerikaans in de VS. Amerika is het land, de VS is een corporatie. Israël controleert de VS als corporatie.

Locke
Locke
7 dagen geleden

De verklaring hoe hier alles erdoor is gedrukt, in 1948 noemde men dat Candid Camera, Candid Microphone nu Epsteinfile Sancties,en de Palantir Octopus injectie.

Jantina
Jantina
7 dagen geleden

Brrrrr wat nu ???

Boorzalf
Boorzalf
7 dagen geleden

En toen viel er een bom, plof en weg was palantir.

Ex Marinier
Ex Marinier
7 dagen geleden

Kwestie van mensenkennis. Onlangs werd die Peter Thiel op straat aangesproken door een Engelse journalist. Hij werd toen ook gefilmd.
Zijn gezicht kwam vol in beeld. Hij had uiteraard een grote zonnebril op, die zijn gezicht voor de helft verborg. Voor mij het signaal dat hij wat te verbergen heeft. De rest vertelde mij dat dit een uiterst gevaarlijke en medogenloze misdadiger is.
De enige plaats waar hij thuis hoort, is levenslang in de gevangenis, eenzame opsluiting.

Snappie
Snappie
7 dagen geleden

De politiek en alles wat er onder en boven hangt aan ambtenaren en ministeries zitten er tot over hun oren in.
Zij zijn een doodlopende weg ingeslagen met allerlei buitenlandse instituten en big business, onze verrotte politiek en verrotte inlichtingendienst hebben alle soevereiniteit weg getekend in verdragen en contracten.
Wie is er dan de baas in nederland?

Alleen het volk in een massale opstand kan het hele kaartenhuis omver gooien, baas in eigen land, baas in eigen huis.
Ook de eu is totaal verrot, de escalatie unie is een instituut van chantage en dictatuur.

Telvanni
Telvanni
7 dagen geleden

Zolang het in achterkamertjes blijft doorgaan weiger ik mee te werken aan die digitale wereld, Dit is geen basis voor een gezonde relatie als de andere partij niet te vertrouwen is.

En wat het grote niet-geinformeerde publiek zich ook niet realiseert is dat datacenters ter waarde van biljoenen euro’s/dollars negatieve rendementen oplevert, dat kun je geen vooruitgang noemen.

Arwijn
Arwijn
6 dagen geleden

Ik vond dit een zeer toepasselijk filmpje: https://x.com/i/status/2062928851332669870

Restyle
Restyle
6 dagen geleden

Hoewel Palantir indrukwekkende technologische mogelijkheden biedt, wegen de ethische (militair inzet/discriminatie/migratiecontrole/), privacy- en maatschappelijke bezwaren zwaar. De risico’s van massale surveillance, het gebrek aan transparantie, (mogelijke) mensenrechtenschendingen en commerciële belangen maken Palantir problematisch.

Deze factoren onderstrepen de noodzaak van streng toezicht en regulering om misbruik te voorkomen. Daarnaast is het essentieel dat er alternatieven worden ontwikkeld die de rechten en vrijheden van burgers respecteren en beschermen. Alleen zo kunnen we een balans vinden tussen technologische vooruitgang en het waarborgen van fundamentele mensenrechten.

Bezorgde burger 1
Bezorgde burger 1
6 dagen geleden

Het beest systeem wordt opgetuigd. Kies heden nog voor de Here Jezus, die je zal redden van het komende beest systeem : the satanische new world order onder leiding van meest grootste misleider : de anti Christ.

https://m.youtube.com/watch?v=kKx1QZb9Ft0

Piet
Piet
6 dagen geleden
Rienus
Rienus
6 dagen geleden

Wat mensen voortbrengen zal de mensheid vernietigen dat is al vaker gebeurd en deze tijd is geen uitzondering. Dus geniet van je dagen zolang het kan..

Henk
Henk
6 dagen geleden

De Nederlandse roverheid maakt uiteraard ook gebruik van Palentir.

Gerwin
Gerwin
6 dagen geleden

Dit was te verwachten…daarvoor hoeven we een episode uit de Jason Bourne reeks niet eens aan te halen.

Want het was al veel langer duidelijk dat de CIA een terroristisch organisatie is voor degene die de CIA hebben weten te infiltreren en zeer ernstig misbruik gemaakt hebben van inlichtingen op illegaal niveau.

Zodoende werkte met tijd en wijl de afdelingen langs elkaar heen en verdwenen er nog wel eens mensen. Het tijdperk van Wild Bill Donovan toen des tijds werd er later kinderspel bij.

Maar ten alle tijden, en of het nou de Orde van Skull and Bones was? de Rockefeller familie? Het militair industrieel complex? of het Britse MI6, ze deelden voor het overgrote deel allemaal dezelfde agenda waarbij in veel gevallen de President van Amerika achteraf pas werd geïnformeerd.

Zo zit de CIA in elkaar. Een donkere grijs grauwe wereld waar de onderwereld en bovenwereld samen komen. En ten alle tijden uit winstbejag – het voorbereiden van oorlogen of coups te organiseren. Welkom bij de CIA.

En dan hebben ze ook nog een kids afdeling waarbij je het idee krijgt dat de CIA een enkele organisatie is waar je op kunt bouwen en vertrouwen?

Nou nee niet echt en kort gezegd, de CIA heeft een verleden om de wereldburger in eerste instantie van drugs te voorzien en verder te misleiden. Zo was het Rockefeller Foundation via de CIA betrokken om project MK-Ultra na de Tweede Wereldoorlog in Amerika verder vlot te trekken. Nazi kamp artsen werden hiervoor na Amerika gehaald onder de CIA operatie Paperclip.

Ze wilden dit omdat de Rockefeller familie al eerder indirect betrokken was in Auschwitz om tweelingen te onderzoeken waarvan de meeste het niet hebben overleefd. Kamparts Josef Mengele was hier bij betrokken terwijl zijn leraar Herr Otmar von Verschuer de onderzoeksresultaten en meegestuurde autopsie ontving in Berlijn en wat tegenwoordig bekend staat als het Max Planck Instituut. Vanaf het begin van de Tweede Wereldoorlog hadden de Rockefellers voor dit project de afdeling op dit instituut al afgehuurd, enfin en nogmaals. Welkom bij de CIA.

Henk Azie
Henk Azie
6 dagen geleden

Thiel, de man die J.D.Vance in het zadel heeft geholpen, er staat ons nog wat te wachten ben ik bang. Thiel is inmiddels de VS ontvlucht en woont nu in Argentinie(!!!) het thuisland van criminelen en kind aan huis bij Millei.

Albatros
Albatros
6 dagen geleden

Vergeet Eva Vlaardingerbroek niet!
Die ‘werkt’ samen met deze Peter Thiel
Zogenaamd voor het rechtse geluid, Eva is bevriend met Raisa Blommenstijn van ON.
Wat een bende is het, werkelijk niets en niemand is meer te vertrouwen.

Edward
Edward
6 dagen geleden

Er worden heel veel energieslurpende datacenters gebouwd voor al die dataverwerking. De digitale gevangenis is al een feit. En “gouvernement embedding” zie je overal terug in de vorm van het aanstellen van dure inhuurkrachten die zichzelf volledig vastzetten in organisaties en overheden.

Duivels
Duivels
6 dagen geleden

Ook is de EU totaal verweven met Palentir Samen met Miljardair Peter Thiel en de CIA Palentir is een Politiek Project dat zich vermomt als als een IT- leverancier en de overheden trappen er massaal in

Tom Poes
Tom Poes
6 dagen geleden

En, is onze DIGID ook niet overgeheveld, naar de USA, met medeweten van de 2e SLAAPKAMER?

Anja
Anja
6 dagen geleden

Het is helaas mosterd na de maaltijd, want de tijdlijn laat zien dat het geen eenmalige proef was, maar een bewuste, structurele ontwikkeling. Sinds 2010 heeft de Nederlandse overheid namelijk al contracten met Palantir, die zowel de politie als Defensie omvatten. Die details zijn jarenlang geheim gebleven. Staatssecretaris Derk Boswijk heeft onlangs aangekondigd dat Defensie binnen twee jaar wil stoppen met de software van Palantir, vanwege de afhankelijkheid van dit omstreden bedrijf en de wens voor een Europees alternatief.

Documenten, vrijgegeven via de Wet open overheid (Woo), tonen aan dat de politie sinds 2011 verschillende contracten heeft getekend met de software die wordt gebruikt in een besloten analyseomgeving genaamd ‘De Raffinaderij’.

De Nederlandse regering heeft lange tijd ontkend samen te werken met Palantir. Pas na rechtszaken en Woo-verzoeken werden documenten vrijgegeven, waarvan naar schatting 99 procent zwartgelakt was.

Onderzoekers, waaronder Cees van den Bos, wijzen erop dat de contracten, inclusief een vernieuwing in 2018 door Pieter Jaap Aalbersberg, mogelijk illegaal zijn afgesloten. De aanbestedingen zouden buiten de reguliere Europese procedures zijn gehouden om geheimhouding te waarborgen. De recente ‘Wet Gegevensverwerking door samenwerkingsverbanden’ (WGS) zou zijn ontworpen om dit gebruik te legitimeren.

Belangrijke betrokkenen bij deze contracten zijn Dick Schoof en Pieter Jaap Aalbersberg, die verantwoordelijk waren voor de eerste proefprojecten en de latere structurele invoering. Omdat aanvragen van Amerikaanse inlichtingendiensten vaak onder geheimhoudingsorders vallen, kan de Nederlandse overheid of de Autoriteit Persoonsgegevens niet controleren of er data is gelekt. De geheimhoudingsclausules in de contracten met Palantir verergeren dit gebrek aan transparantie.

Mottenbal de gore
Mottenbal de gore
6 dagen geleden

De enige partij die de ballen hiervoor heeft Palantier ter discussie stellen
is de FVD de rest verkoop zijn ziel en zelf hun moeder aan de duivel.🔔🔔

4878
4878
6 dagen geleden

ik ken maar 1 politieke partij, waar moed aanwezig is

en die wordt opvallend en aanwijsbaar, zo agressief mogelijk weggepest door de andere partijen.

maar het gaat zo opvallen,,, het kan niet lang meer doorgaan.

Mottenbal de gore
Mottenbal de gore
6 dagen geleden

En zo gaat de CAI alsnog de macht over het westen naar zich toe halen
Palantier is gewoon een Stroo mannetje de criminele CAI ZIT HIER ACHTER.
En de heren politici werken samen met een machtige criminele bende.
Amerika het land van de criminelen.

Maria Janssen
Maria Janssen
6 dagen geleden

Peter Thiel heeft zijn familie naar Buenos Aires verhuist. Het Argentinie waar Xavier Milei de scepter zwaait. Milei is een neef van Benjamin Mileikovski, ook bekend als Bibi Nethanyahu. Palantir mede directielid Alex Karp is Israelisch staatsburger. Geen toevalligheden hier. Alles leidt naar het Rothschild project, geleid vanuit de City of London. Alle frontdesks, zoals de CIA waaruit Palantir ontstaan is, en ook Z-cash bijvoorbeeld, leiden terug naar hetzelfde City of London, waar ook onze overheid geregistreerd staat als commerciele corporatie. Remember: registreren betekent afstaan van eigendomsrecht tun gunste van de registrerende instantie.

Sandra
Sandra
6 dagen geleden

KLINKT GRUWELIJK!

Celsius
Celsius
6 dagen geleden

Vorige week kwam ik nog een aardige docu tegen over meneer Thiel.

Titel is enigszins wat gechargeerd maar verder geeft een prima inkijk in zijn beweegredenen.
https://old.bitchute.com/video/TovKAKbJAWV8/

yvonjana
yvonjana
6 dagen geleden

Wij Zijn Het LICHT met andere woorden, WEES DUS DAT LICHT TOTAAL !

Ome Jan
Ome Jan
6 dagen geleden

Hoe zit het met de wet op de privacy, of geldt die tegenwoordig niet meer bij deze (R)overheid geleid door de Nederlandse Criminele Terreur Vereniging (NCTV)

Marian Lamina
Marian Lamina
6 dagen geleden

Kortom: Epstein 2.0

Marc
Marc
6 dagen geleden

Als u onder de knoest komt met uw digitale ideetje als nu al niet ter zake doende burger is dat uiteraard omdat ze om u geven.
U zal u er ineens wel toe gaan doen, denkt u ook niet?

Gea Breuker
Gea Breuker
5 dagen geleden

Een goede stroomstoring is zo geregeld om dat hele systeem (maar ook de samemleving maar als het toch zo dramatisch dystopisch totalitair is, waarom zou het dan niet beter ten gronde gebracht worden) kapot te maken.
100 meter staalkabel over de hoogspanningskabels schieten, op zoveel mogelijk plekken tegelijkertijd, lekker kortsluiten en dan overnieuw beginnen.
Drastisch maar wat is het niet leven onder slavernij waard?

Pa Klodder
Pa Klodder
4 dagen geleden

Particulier bedrijf? Vast niet! Het is gewoon door de CIA opgezet om FOIA verzoeken te vermijden zoals met al hun stinkende zaakjes doe ze dat zo ook hier.

Rexxor
Rexxor
4 dagen geleden

het heeft helemaal geen zin om ergens tegenin te gaan.
de schaduw elite stuurt de wereld toch wel zo zij het willen, en daar doen wij niks tegen.

Back to top button
57
0
We lezen graag je reactie!x