De Engelse scheikundige John Dalton (1766-1844) is vooral bekend van zijn atoomtheorie. Zo’n 2500 jaar voordat Dalton geboren werd, ontwikkelde de Indiase wijsgeer en filosoof Acharya Kanad echter al een atoomtheorie.
Acharya Kanad werd in 600 voor Christus geboren in de Indiase deelstaat Gujarat. Zijn echte naam was Kashyap. Tijdens een pelgrimstocht zag hij hoe duizenden pelgrims de straten bezaaiden met bloemen en rijstkorrels.
Kashyap was gefascineerd door kleine deeltjes en begon de rijstkorrels op te rapen. Er verzamelde zich een menigte om hem heen. Sommigen vroegen de man waarom hij rijstkorrels opraapte. Kashyap zei dat de individuele korrels misschien waardeloos lijken, maar dat een verzameling van zo’n honderd korrels iemands maaltijd kan zijn. Vele maaltijden kunnen een heel gezin voeden en de mensheid als geheel bestaat uit vele gezinnen. Daarom was een enkele rijstkorrel volgens Kashyap net zo belangrijk als alle rijkdommen in de wereld. Vanaf die dag noemden mensen hem ‘Kanad’; ‘Kan’ is ‘kleinste deeltje’ in het Sanskriet.
Anu (atoom)
Kanad begon zijn voedsel te delen in steeds kleinere stukjes. Op een bepaald moment kon hij het niet verder delen. Hij kwam met het idee van een deeltje dat niet verder gedeeld kan worden. Hij noemde die onzichtbare materie Parmanu of anu (atoom).
Acharya Kanad stelde dat deze onzichtbare materie niet met het blote oog kon worden gezien. Twee Parmanu die tot dezelfde groep behoorden, vormden samen een dwinuka (binaire verbinding).
Kanad suggereerde dat verschillende combinaties Parmanu verschillende substanties vormden. Hij stelde ook dat atomen op bepaalde manieren kunnen worden gecombineerd om chemische veranderingen te bewerkstelligen. Als voorbeeld noemde hij het rijpen van fruit.
Acharya Kanad schreef een boek over zijn onderzoek: ‘Vaisheshik Darshan’. Hij werd bekend als ‘de vader van de atoomtheorie’. In het Westen werd het atomisme voor het eerst gevolgd door de Grieken Leucippus en Democritus. Indiase boeddhisten hebben op substantiële wijze bijgedragen aan het atomisme. Kanad zei: “Elk object bestaat uit atomen die op hun beurt moleculen vormen.”
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Wanneer gaan de eedafleggers of kroonvertegenwoordigers het hier eens over hebben?
Wist president Bush van tevoren dat de aanslagen zouden plaatsvinden? Hackers brengen meer 9/11-stukken naar buiten
Johns Hopkins-wetenschapper komt met schokkend bericht over griepvaccinatie
De meeste borstkankerpatiënten hebben geen baat bij chemotherapie. Dit kan wel helpen
Begrafenisondernemer schiet uit zijn slof: ‘Wat mankeert deze mensen? Dit is echt ziek’
FVD stelt Kamervragen aan minister Hoekstra: ‘Beschouwt het kabinet dit als een oorlogshandeling?’
CIA in opspraak na herontdekking oud document over mogelijk kankergeneesmiddel
Huizen bouwen van hennep
Belgische huisarts: Mogelijk link tussen coronavirus en 5G. Dit artikel werd snel ingetrokken