Uit onderzoek van ZEMBLA blijkt dat de 10 grootste zadenbedrijven ter wereld 19 patenten hebben op natuurlijke eigenschappen van groenten. Er zijn nog eens 132 patenten in aanvraag bij het Europese Octrooibureau.
De patenten zijn omstreden omdat multinationals hiermee een monopoliepositie kunnen krijgen en de vrije toegang tot biologisch materiaal kunnen blokkeren. De Amerikaanse chemiereus Monsanto heeft vijf patenten op groenten en nog eens 60 patenten in aanvraag. Het bedrijf – dat onder meer de insecticide DDT, aspartaam en het ontbladeringsmiddel Agent Orange produceerde – neemt hiermee bijna de helft van alle patenten op zich. Het grootste Nederlandse zadenbedrijf is RijkZwaan met drie patenten en 25 aanvragen.
“Ik vind het zorgelijk dat de wereldvoedselvoorziening dreigt te worden geconcentreerd bij een paar multinationals,” zei staatssecretaris van Economische Zaken Sharon Dijksma. “Ik vrees dat dit ten koste gaat van de keuzevrijheid van kwekers, telers en consumenten.”
Dijksma wil verdergaande wijzigingen doorvoeren ten gunste van kwekers, maar daarvoor is in ieder geval wijziging van de Europese regelgeving nodig. Plantenrassen en biologische processen zijn van octrooiering uitgesloten, maar de eindproducten van deze processen mogen wel gepatenteerd worden.
Professor Michel Haring van de Universiteit van Amsterdam vindt het ‘gevaarlijke patenten’. “Zo kun je stukje bij beetje landjepik doen (en het overnemen). Het is net als Risk, je neemt langzamerhand de planeet over.”
Kijk de aflevering ‘De Monsanto-methode’ hier terug.
[VARA]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Mogelijk onderzoek naar witte slierten in bloed overledenen: ‘Het lijkt alsof ze groeien’
Lareb-directeur Agnes Kant maakt het wel heel bont: ‘Sommige mensen kennen geen schaamte, en hebben geen geweten’
Mysterieuze radioflitsen uit het heelal zetten de wetenschap op zijn kop
CBS heeft ‘geheim tweede register’ met vaccinatiegegevens: ‘Is dit de smoking gun?’
Professor: Oekraïne wordt in de pan gehakt, Rusland domineert het slagveld
Nieuwe smoking gun bij e-mails Clinton! Deze waakhond roept op tot arrestatie
Klaus Schwab: De Vierde Industriële Revolutie verandert niet alleen wat we doen, maar ook wie we zijn
Uitvaartbranche begint zich uit te spreken: ‘De overheid wil de beerput dicht laten’
Bloedbank Sanquin doet bizarre uitspraken over bloedveiligheid na coronavaccinatie: een plakje cervelaat?!