Huisarts Rob Elens schreef op 20 januari en 2 februari 2021 ivermectine en op 8 februari 2021 hydroxychloroquine off-label voor aan een patiënt in het kader van de behandeling van COVID-19. De gezondheidsinspectie IGJ diende daarover een klacht in.
Het Centraal Tuchtcollege heeft nu geoordeeld dat de huisarts hiermee niet heeft gehandeld in strijd met de professionele standaard.
Het college wijst erop dat er op het moment van het verweten handelen nog geen richtlijn was met betrekking tot het toestaan dan wel afwijzen van off-label gebruik van ivermectine en hydroxychloroquine bij de behandeling van COVID-19.
Was toegestaan
Er waren wel protocollen en standaarden in ontwikkeling, maar de tot op dat moment beschikbare studies waren deels nog niet gepeerreviewed, waren gebaseerd op te beperkte aantallen patiënten of methodologisch te beperkt om te gelden als wetenschappelijke consensus, oordeelt het college.
Het was Elens dus toegestaan op 20 januari en 2 februari 2021 ivermectine en op 8 februari 2021 hydroxychloroquine off-label voor te schrijven ter behandeling van COVID-19, mits hij daarover overleg had gevoerd met een apotheker, zoals bedoeld in artikel 68 van de Geneesmiddelenwet, benadrukt het college.
Het komt tot het oordeel dat de huisarts niet heeft gehandeld in strijd met artikel 68 van de Geneesmiddelenwet.
Goed nieuws
Eerder kreeg Elens van het Regionaal Tuchtcollege de maatregel van een berisping opgelegd. Die beslissing is vernietigd en de maatregel van berisping met aantekening in het BIG-register is komen te vervallen. Het Centraal Tuchtcollege heeft de berisping afgezwakt naar een waarschuwing.
De beslissing zal worden bekendgemaakt in de Nederlandse Staatscourant, en zal worden aangeboden aan het Tijdschrift voor Gezondheidsrecht, Gezondheidszorg Jurisprudentie, Medisch Contact en het ledenblad van de beroepsorganisatie LHV met het verzoek tot plaatsing.
“Goed nieuws. Eerherstel voor Elens,” reageert medisch adviseur Wendy Mittemeijer. Frans Nijhof voegt toe: “Niet vergeten dat Elens door een hel is gegaan.”
Hebben Hugo de Jonge en Attje Kuiken al gereageerd?
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.







Vraagtekens rond D66-donateur: ‘Hier komt de aap uit de mouw’
Vonden wetenschappers vliegende schotel op de zeebodem?
Oude verloren stad gevonden in de Dardanellen
‘Mini-zonnestelsel komt ons zonnestelsel binnen’
Kamer stemde halfjaar geleden nog unaniem tegen 2G: ‘Wat zijn aangenomen moties nog waard?’
Italiaanse rechter: “Kind (9) autistisch geworden door vaccin”
Kijk: Gideon van Meijeren zet ‘hypocriet’ Kamerlid helemaal klem en brengt selectieve verontwaardiging aan het licht
Oorlogsveteranen beschermen Occupy-betogers na incident Oakland
Wetenschappelijke studie: Assad had niets te maken met Syrische gifgasaanval. Ook dit mag jij niet weten