De documentaire ‘Het verraad van Hilversum’, gemaakt onder leiding van eindredacteur Joodse Programmering van de EO Alfred Edelstein, schetst een onthutsend beeld van de publieke omroep vanaf de nazi-overname op 15 mei 1940.
In de documentaire is te zien hoe een voormalige hoorspelregisseur uit Breslau, Arthur Freudenberg, de omroepen AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO onder zijn toezicht plaatste. Hij kreeg vanuit Berlijn het bevel om zo snel mogelijk de Nederlandse radiostations over te nemen. Gedurende meer dan vier jaar functioneerden de omroepen als een efficiënt nazi-propaganda-apparaat.
In de periode voor 1940 was er in Nederland al censuur. Toen journalist Meyer Sluyser voor de oorlog Duitsland bezocht en sprak over de Jodenvervolging daar, greep de Nederlandse censor in. Je mocht in Nederland wel zeggen dat de Joden naar Nederland vluchtten, maar niet dat ze vervolgd werden.
Ronduit verbaasd
De Duitse autoriteiten waren ronduit verbaasd over de medewerking die ze van het Nederlandse omroeppersoneel kregen. Ze kregen zelfs een vriendelijke rondleiding van het AVRO-personeel. Er was geen enkele weerstand. De KRO was zelfs beledigd dat de Duitsers niet eerst bij die omroep langs waren gegaan.
De eerste berichten uit Hilversum waren positief: de NCRV meldde dat de Duitsers ‘volkomen correct’ waren tegenover de Nederlandse bevolking. En dus moest de bevolking zich ook correct tegenover hen gedragen.
Na 1945 bleef de rol van de Nederlandse omroepen in de Tweede Wereldoorlog een opvallend gesloten boek. “Wij waren kritisch op alles, maar dat thema is nooit aan de orde geweest, ik kan me dat niet herinneren,” erkent Fons de Poel, jarenlang het gezicht van Brandpunt, in de documentaire.
Die hele omroep deugt niet
Na de oorlog bleef het angstvallig stil over de rol van de omroepen. Veel medewerkers die in de oorlog fout waren, konden daarna rustig doorwerken, ook op hoge posities.
De NPO wilde niet reageren op de documentaire.
De vader van Edelstein werkte voor de NRU, een voorloper van de NOS. Hij zei tegen zijn zoon: ‘Die hele omroep deugt niet. Daar is van alles aan de hand geweest en er hebben heel foute mensen gezeten’.
Tegenwoordig maakt de publieke omroep nog steeds propaganda voor de bezetter. Zonder enige weerstand.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Hubble-telescoop ziet objecten die SNELLER gaan dan het licht
Volgens het CBS is sinds 2005 geen enkele persoon meer overleden door vaccinatie, dit zijn de echte cijfers
Onderzeese vulkanen met hoogte van 3.000 meter gevonden
Meer dan 12.000 (!) wetenschappers en artsen tekenen petitie tegen coronabeleid
Deze effecten zijn veel groter, maar daar hoor je niemand over. Natuurkundige heeft belangrijke boodschap over CO2 en klimaat
Arts over vaccindoden: ‘Er zijn aanwijzingen dat aan nabestaanden sommen zwijggeld worden geboden’
Verpleegster over bijwerkingen prik: ‘Ik zie dingen die volkomen bizar zijn’
‘Kaag gaat wel iedere transactie controleren vanaf 100 euro, maar ze weten nog geeneens hoeveel ze zelf uitgeven’
Roseanne Barr: ‘Ik kom uit Oekraïne, er zijn veel nazi’s in Oekraïne en ze hebben mijn hele familie gedood’