Een jubelbericht in het AD: ‘Kaag laat overheidsfinanciën blakend gezond achter’. Uit hetzelfde artikel: “Hoe dat kan? Nou, niet omdat er opeens een tovenaar op het ministerie van Financiën zat. In dat opzicht is Sigrid Kaag net als haar voorgangers afhankelijk van omstandigheden waar ze zelf maar weinig invloed op heeft.”
Volgens financieel journalist Arno Wellens is Kaag met afstand de slechtste minister van Financiën ooit, ook al laat het CBS nu een begrotingsoverschot zien, hogere belastinginkomsten en lagere uitgaven dan een tijd geleden.
Kaag is met afstand slechtste MinFin ooit. Sinds 2013 worden derivaten en EU-schulden en garanties niet meegerekend: appels en peren. Corona, ECB en nog wat dingen zijn opgeteld 608 miljard euro. En NL krijgt gewoon een rekening voor die schulden. Wegkijken helpt niet. pic.twitter.com/3JH3iv9XIL
— Arno Wellens (@ArnoWellens) December 28, 2023
(Video verwijderd? Klik hier...)
Niet meer bij de begroting gerekend
Het verschil is dat de meetmethode is veranderd, merkt Wellens op. Als Nederland een garantie afgeeft voor een buitenlandse instelling en die buitenlandse instelling mag hier zelfs belastinggeld heffen, dan wordt dat niet meer bij de begroting gerekend.
Hij licht toe dat alle schulden die zijn aangegaan tijdens corona worden genegeerd. “Het grootste bedrag zit in het ESM, het bankenreddingsfonds, en die banken zijn veel zieker dan wij denken.”
600 miljard euro
“Het totaal aan garanties dat op deze manier door Kaag uit de boeken gehouden kon worden – wat haar voorgangers niet konden doen – is een bedrag van 600 miljard euro.”
Als je dat allemaal negeert, 608 miljard euro, dan is zij de beste minister van Financiën. Je kunt schulden negeren, de deurwaarder komt nog steeds, zegt Wellens.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Huisarts die coronapatiënten genas in hoger beroep na ‘bizarre’ uitspraak
Aantal sterfgevallen in Australië schiet omhoog na uitrol vaccin
Recordkou in Zuid-Korea. Deze steden noteerden laagste temperatuur ooit
First Contact van de mensheid, een waarschijnlijk scenario
Nigel Farage waarschuwt: de invasie van Lampedusa zal Europa vernietigen
‘Becel pro-activ moet uit de schappen’
Wybren van Haga en Kuipers in de clinch: ‘Hoe haalt de minister het in zijn hoofd?’
Leeggeplukte pensioenpotten, fors hogere zorgkosten en onbetaalbare huizen. Wat je te wachten staat in de Europese Unie
Europarlementariër roept Europese Commissie tot de orde: ‘Stop met ophitsen en oorlog voeren’