De verhalen over de laatste dagen van Jezus – zijn triomfantelijke onthaal in Jeruzalem, het laatste avondmaal, het verraad van Judas Iskariot, zijn arrestatie en kruisiging – liggen aan de basis van de christelijke evangeliën en spelen een belangrijke rol binnen het christelijke geloof.
Kloppen deze verhalen wel? Onderzoekers houden zich al meer dan 100 jaar met deze vraag bezig. Algemeen wordt aangenomen dat de evangeliën zijn geschreven door discipelen van Jezus.
Het is in ieder geval duidelijk dat de evangeliën zijn geschreven door uiterst hoogopgeleide mensen van buiten Palestina die in het Grieks schreven. De volgelingen van Jezus waren analfabetische boeren uit Galilea die Aramees spraken.
Onbetrouwbaar
Voordat de auteurs van de evangeliën hun verhalen over Jezus opschreven, werden ze tientallen jaren mondeling overgeleverd. Je kunt je voorstellen wat er gebeurt met verhalen als ze bijvoorbeeld 40 jaar lang worden doorverteld.
Uit studies die door psychologen, sociologen en antropologen zijn gedaan blijkt dat getuigen onbetrouwbaar zijn. Zijn de evangeliën gebaseerd op getuigenverklaringen? En zo ja, zijn ze dan betrouwbaar?
Kneedbaar
Studies hebben ook aangetoond dat we herinneringen vaak vergeten, veranderen en vervormen. We creëren bovendien geregeld herinneringen aan dingen die helemaal niet zijn gebeurd. Ook contact met onze familie, vrienden of religieuze gemeenschappen beïnvloedt onze herinneringen.
De verhalen over het leven en met name de dood van Jezus die we in de evangeliën lezen zijn gebaseerd op mondelinge overleveringen. Pas na 40-60 jaar werden de eerste verhalen opgeschreven. Herinneringen waren toen net zo kneedbaar als nu.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Minister Opstelten verdraaide onderzoek over cannabis
‘UFO-fragment’ valt uit de lucht boven Siberie
Mysterieuze verdwijning Boeing 777 gelinkt aan 9/11?
Complot: Theo van Gogh werd opgeofferd, bedenkelijke rol AIVD
Global warming is oplichterij. Ex-BBC-presentator ontwaart complot (en onthult welk geheim genootschap hierachter zit)
Ophef over ’totaal debiele’ uitkoopregeling boeren: ‘Dit is gewoon USSR 2.0’
Het mysterie van de langgerekte schedels uit Peru, Egypte en Europa
VIDEO: Tonen deze beelden een tijdreiziger met een smartphone bij een bokswedstrijd in 1995?
NOS-weerman krijgt op z’n falie: warmste 8 maart ‘ooit’ door klimaatverandering? Zo zit het echt