Toen de voormalige Amerikaanse vicepresident Al Gore in 2007 de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst nam, sprak hij de onheilspellende woorden: “De ijskap van de Noordpool smelt in rap tempo en kan over zeven jaar in de zomer helemaal verdwenen zijn.” Gore kreeg de Nobelprijs voor zijn campagne tegen klimaatverandering.

Uit satellietgegevens van het Amerikaanse National Snow and Ice Data Center, dat onder andere wordt gefinancierd door NASA, blijkt dat de oppervlakte van het zeeijs sinds 2012 met 1,71 miljoen vierkante kilometer (43 procent) is toegenomen. Volgens de Deense meteorologische dienst is de ijskap nog sneller gegroeid, namelijk met 63 procent.
De gebruikte satellietbeelden, die afkomstig zijn van de Universiteit van Illinois, laten zien dat het ijs ook een stuk dikker is geworden. Daardoor zal het in de toekomst minder snel smelten, aldus professor Andrew Shepherd van de Universiteit van Leeds. “De Arctische ijskap is vanwege de ongewoon koele zomer van 2013 dikker en sterker dan normaal,” zei hij. “Hier moet men rekening mee houden bij het maken van voorspellingen.”
Al jaren wordt beweerd dat de Noordpool in de zomer ijsvrij zal zijn, met de nodige rampen tot gevolg. Door het smeltende ijs zouden gigantische hoeveelheden methaan vrijkomen, waardoor de aarde sneller opwarmt omdat de warmte van de zon niet langer door het ijs wordt gereflecteerd.
Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry waarschuwde in 2009 dat de Noordpool in 2014 ijsvrij zou zijn. Deze uitspraak werd in hetzelfde jaar herhaald door Gore tijdens een toespraak voor wereldleiders bij de VN-klimaatconferentie in Kopenhagen, in een poging een nieuw klimaatverdrag erdoor te drukken.
Dergelijke misleidende voorspellingen worden nog altijd gedaan. Professor Peter Wadhams van de Cambridge-universiteit beweerde afgelopen maand nog dat de Noordpool dit jaar niet ijsvrij is, maar dat in september 2015 wel zal zijn.
Politici als Al Gore hebben vaak gezegd dat klimaatverandering ‘vaststaat’ en noemen mensen die twijfelen aan hun voorspellingen ‘klimaatontkenners’. Hoewel de voorspellingen van Wadhams zijn overgenomen door kranten en tv-zenders, zijn er maar weinigen die erin geloven.
Dr. Ed Hawkins van de Universiteit van Reading zei dat de afname van het zeeijs voor 2012 niet is te wijten aan klimaatverandering, maar aan natuurlijke variabiliteit. Dit gebeurde ook in de jaren twintig en dertig en heeft te maken met natuurlijke cycli, aldus Hawkins.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Gevangene in mijn eigen huis door COPD, en de wereld kijkt toe
Kijk: Ontketende Bolsonaro doorprikt het narratief en gooit waarheidsbommen op Brazilië
Servische president over oorlog in Oekraïne: ‘De hel staat op het punt los te breken’
Rechtbank zet streep door avondklok in Hannover, ‘slaat fundament onder lockdownbeleid weg’
Pepijn van Houwelingen spreekt volgepakte Dam toe: ‘Er is maar 1 manier waarop we dit kunnen oplossen’
De vaccinatie-industrie is een Frankensteinmonster van immense proporties
Verontwaardiging om ‘dieptrieste’ NRC-column over Mona Keijzer: ‘Respectloos dit’
Begrafenisondernemer: 50-70 procent van de lichamen bevat mysterieuze rubberachtige stolsels
‘Gigantische ontdekking’: Wetenschappers stuiten op oudste vorm van schrift in mysterieuze 40.000 jaar oude graveringen