De uitspraak van koning Willem-Alexander dat Nederland zich ‘tot op de tanden toe moet bewapenen’ om veilig te blijven zorgde voor veel ophef. De Andere Krant peilde de reacties.
Volgens de koning wijzen de oorlog in Oekraïne en andere conflicten erop dat ‘vrede en veiligheid niet langer vanzelfsprekend zijn’.
Programmamaker en politiek commentator Ab Gietelink spreekt van een ‘volledig absurde en escalerende uitspraak’. Hij wijst erop dat Europa nu al twee tot drie keer zoveel uitgeeft aan wapens als Rusland.
Ronduit kwalijk
“Een nieuwe wapenwedloop creëren is niet alleen treurig, het is levensgevaarlijk,” waarschuwt Gietelink.
Oud-hoogleraar Kees van der Pijl vindt dat de uitspraak van de koning past binnen ‘een verdieping van een antidemocratische tendens’. Hij noemt de rol van de koning ronduit kwalijk. “Dat die dwaas van een Willem-Alexander zich laat inhuren om dit te propageren, zal hem op den duur niet in dank worden afgenomen.”
‘Absurd’ en ‘grondwettelijk ontoelaatbaar’, zegt Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen over de uitspraak. “De koning hoort zich niet te mengen in het politieke debat. Of hij nu pleit voor bewapening of voor ontwapening, het is beide ongepast. De Grondwet is duidelijk.”
Hoogst opmerkelijk
“Ik heb me werkelijk verbaasd over deze uitspraak,” zegt voormalig SP-Kamerlid Harry van Bommel tegen de Andere Krant. Hij noemt het ‘tamelijk ongehoord’ dat de koning zich mengt in een discussie over bewapening. “Dit is hoogst opmerkelijk en zeer onverstandig.”
Vredesactivist Jakob de Jonge, de broer van oud-coronaminister Hugo de Jonge, noemt de uitspraak van de koning ‘totaal misplaatst’. Daarnaast spreekt hij van ‘falend leiderschap’.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






10 redenen waarom melk niet goed voor je is
Enorm 1.100 jaar oud Maya-complex ontdekt in bergen van Georgia, VS
‘Coronatator’ De Jonge: de prikbus bij scholen, dat is een beeld dat je heel veel gaat zien
“Ik leef al 13 jaar zonder suiker”
Advocaten en nabestaanden slachtoffers eisen onderzoek naar 9/11-aanslagen. Dit nieuwe bewijs laat zien dat er explosieven zijn gebruikt
Zo ver gaat de mobiele telefoon-industrie om de schadelijke gevolgen van mobieltjes toe te dekken
Het boek over Hitler dat u niet mag lezen: een verbijsterend verhaal dat een heel ander licht werpt op de nazi-ideologie
De indrukwekkende maanbogen van Yosemite National Park (video)
Cover-up? Franse overheid wil dat Nice camerabeelden aanslag wist