Op 1 oktober treedt in Nederland een wet in werking die volgens diverse juristen een ‘gevaarlijke ontwikkeling’ is. Het is niet ondenkbaar dat de nieuwe wet zal worden ingezet om het publieke debat te beïnvloeden en afwijkende meningen te censureren.
Vanaf 1 oktober is het in Nederland verboden genocides, internationale misdrijven en misdaden tegen de menselijkheid te vergoelijken, ontkennen of verregaand te bagatelliseren. Wie deze wet overtreedt, hangt een jaar gevangenisstraf boven het hoofd.
Het verbod wordt toegevoegd aan artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht, dat bepaalt dat bepaalde uitlatingen strafbaar zijn als ze ‘beledigend’ zijn voor een groep mensen ‘wegens hun ras, godsdienst of levensovertuiging, hetero- of homoseksuele gerichtheid of hun lichamelijke, psychische of verstandelijke handicap’.
Gevaarlijke ontwikkeling
“We zien steeds vaker dat de overheid de controle over wat burgers wel en niet mogen zeggen, probeert uit te breiden,” reageert Kamerlid Gideon van Meijeren, voorheen werkzaam als wetgevingsjurist bij het ministerie van Binnenlandse Zaken.
“Deze wet past in een bredere trend waarin fundamentele vrijheden van burgers stapsgewijs worden uitgehold onder het mom van ‘bescherming’ of ‘veiligheid’. De realiteit is dat dergelijke wetten worden misbruikt om elke vorm van afwijkend denken te ontmoedigen en te bestraffen. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling die de basisprincipes van een democratische samenleving ondermijnt,” zegt Van Meijeren tegen De Andere Krant.
Geen inhoudelijke behandeling
Volgens oud-advocaat Frank Stadermann is het nieuwe verbod een aanval op de waarheidsvinding en de vrijheid van meningsuiting.
“Onder de nieuwe wet kan een ontkenning van een misdrijf tegen de menselijkheid strafbaar zijn, zelfs als die ontkenning wetenschappelijk gefundeerd en niet beledigend bedoeld is. De waarheid wordt geofferd aan de heersende ideologie.”
“Komen er straks rechtszaken tegen mensen die ontkennen dat 9/11 een terroristische aanslag was?” vraagt hij.
De nieuwe wet is overigens als hamerstuk (zonder inhoudelijke behandeling) door de Eerste en Tweede Kamer aangenomen.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Vraagtekens bij veiligheid populairste kunstmatige zoetstof ter wereld. Wat je moet weten
Advocaat: “Chimpansees zijn ook personen”
Irritatie om uitspraken ‘vaccinazi’ Pierik: ‘Bij NPO Radio 1 mag hij rustig zijn zwaar verknipte standpunten verkondigen’
Jort Kelder doet boekje open: ‘Coronacrisis zwaar opgeblazen’
Quarantaineplicht op 15 mei ingevoerd: ‘We gaan naar een hele nare verklikkersamenleving’
Studie: Heelal dijt niet uit
Recordkou in Zuid-Korea. Deze steden noteerden laagste temperatuur ooit
Exodus uit politiek Den Haag: ‘Begin de tribunalen, voordat zij ondergedoken zijn’
De wereld wordt bestuurd door vrijmetselaars