Het Nivel, dat wordt gefinancierd door de overheid, heeft onderzoek gedaan naar de oversterfte, waaruit zou blijken dat er in 2021 en 2022 flinke oversterfte was onder ongevaccineerden. Onder gevaccineerde mensen was er juist sprake van ondersterfte, aldus het Nivel.
Maurice de Hond analyseerde het rapport en kwam tot de conclusie dat overlijdensgevallen onterecht in de categorie ‘ongevaccineerd’ zijn geplaatst. Met deze fout kan het niet anders zijn dan dat het rapport teruggetrokken moet worden, stelt De Hond, die spreekt van ‘broddelwerk’.
Hij stuurde vervolgens een brief naar het Nivel over de ‘evidente fouten’ die hij aantrof in het rapport, waardoor eigenlijk alle tabellen niet kloppen.
Basale rekenfout
De Hond kreeg een reactie: volgende week komt het Nivel met aanpassingen in het rapport, onthulde hij in gesprek met Marianne Zwagerman in Dwars door de Politiek. Omdat hij gelijk had met zijn kritiek op dat rapport, vulde Zwagerman aan.
Ze hebben een basale rekenfout gemaakt, voegde De Hond toe.
Om te janken
Wetenschapsjournalist Maarten Keulemans plaatste een ‘juichende recensie’ van het Nivel-rapport in de Volkskrant. De Hond verwacht niet dat dat artikel zal worden teruggetrokken. “De Keulemansen van deze wereld gaan zeggen: ‘Ach, het was inderdaad een forse rekenfout, maar de conclusies blijven overeind’.”
“Ik lach hier nu heel triomfantelijk bij, maar eigenlijk is het om te janken, want laten we niet vergeten: het gaat om 40 Nederlanders per DAG al vier jaar lang die sterven zonder dat we weten waarom en het onderzoek daarnaar wordt continu gefrustreerd door dit soort dingen,” zei Zwagerman nog.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Sanna ‘zorgvuldig gecast’ om eerste coronaprik van Nederland te krijgen
Aantal medicijndoden in Nederland: 17.000-20.000 per jaar. Aantal coronadoden: 17.839
Vrije energie bevestigd door wetenschappers
Beroemdheden delen buitenaardse ervaringen
Advocate doet boekje open over Obama, Biden en ‘criminele Clinton-kliek’: ‘Veel erger dan we dachten’
Iraanse president noemt 9/11 ‘mysterie’, Amerikaanse delegatie verlaat zaal
Coronapil van Pfizer ‘is één van de giftigste medicijnen die we hebben’
Aanslag Brussel gewoon mislukt. Hebben stoere militairen dit voorkomen of worden we weer eens voorgelogen?
6 volledig gevaccineerde mensen gestorven aan ‘corona’ in één van de meest gevaccineerde landen