Wat Brussel mogelijk wil maken, ook wel Chat Control genoemd, komt erop neer dat alle privéberichten van alle Nederlanders preventief kunnen worden gecontroleerd met behulp van AI en algoritmes, zelfs berichten die versleuteld worden verzonden.
De risico’s zijn levensgroot, waarschuwde Gideon van Meijeren in de Tweede Kamer. Het meest treffend vond hij de analyse van voormalig AIVD-toezichthouder Bert Hubert.
Je maakt een infrastructuur waarmee je communicatie kunt controleren en die wordt vroeg of laat ook voor andere doeleinden ingezet, voorziet Hubert. “Dat is in de geschiedenis van opsporing nog nooit anders geweest.”
De Europese Unie wil chatcontrol mogelijk maken waarmee ál uw chatberichten worden gecontroleerd op illegale content.
Experts waarschuwen dat de infrastructuur die daarvoor nodig is ernstige inbreuk maakt op onze privacy en ook voor andere doeleinden zou kunnen worden gebruikt.… pic.twitter.com/cc7uWDYAdY
— Forum voor Democratie (@fvdemocratie) October 3, 2025
Glijdende schaal
Die glijdende schaal is precies het risico, benadrukte Van Meijeren. “Vandaag gaat het over het tegengaan van kinderporno, morgen wordt daar belastingontduiking aan toegevoegd, overmorgen ‘gevaarlijke desinformatie’, totdat de technologie ook wordt ingezet tegen politieke dissidenten.”
Dit voorstel maakt onderdeel uit van een bredere trend: de Europese digitale identiteit, de Central Bank Digital Currency, de Digital Services Act, gezichtsherkennende camera’s en ga zo maar door.
Zorgwekkend
Van Meijeren vindt het zorgwekkend dat alle andere partijen hier in meer of mindere mate in meegaan, ook BBB, NSC, CDA, JA21 en VVD.
“Met alle technologische ontwikkelingen die nu gaande zijn, worden de komende jaren cruciaal.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Kroegbaas tapt niet meer voor bankmedewerkers
Pepijn van Houwelingen: dit is wat ze u niet vertellen over het World Economic Forum
Als je niet blijft zoeken naar antwoorden zal je nooit de waarheid vinden. Een video over de gaten in het 9/11-verhaal die je niet mag missen
Kijk: oversterfte in hoog-gevaccineerde landen en ondersterfte in laag-gevaccineerde landen
Bizarre openingsceremonie van Zwitserse Gotthardtunnel was ‘occult ritueel’
Artsen over de hele wereld zien vreemde dingen bij jonge mensen
Arts deed onderzoek naar giftige stoffen in coronavaccins: ‘Eigenlijk ongelooflijk dat ze zijn goedgekeurd’
Topambtenaar: er moet een digitale identiteit komen, dit is in de EU besloten en corona is ervoor gebruikt
Hierom gaat ‘immuniseren’ een cruciale rol spelen om 2030-doelen te halen: ‘Ze laten dit niet met rust’