Op 6 december 1993 verscheen er een opmerkelijk artikel in de Britse krant The Independent. Het stuk is getiteld ‘Anti-Sovjetstrijder met zijn leger op weg naar vrede’.
Nadat Osama bin Laden met de moedjahedien tussen 1979 en 1989 had gevochten tegen de Sovjetinval in Afghanistan, ontvluchtte hij zijn manschappen en geld en reisde hij af naar Soedan om zich bezig te houden met publieke werken.
Toen Bin Laden werd gevraagd naar militante trainingskampen zei de Saoedische ondernemer: “Ik ben een bouwkundige en landbouwkundige. Als ik hier in Soedan trainingskampen had, zou ik mijn werk niet kunnen doen.”
De koninklijke Arabische moedjahedien, die in Afghanistan zij aan zij vochten met Bin Laden, werden voornamelijk gefinancierd, bewapend en getraind door de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië. President Reagan noemde deze moedjahedien vrijheidsstrijders, die de principes van onafhankelijkheid en vrijheid verdedigen en de basis vormen van wereldwijde veiligheid en stabiliteit.
In Soedan voltooide Bin Laden de snelweg tussen Port Soedan en de hoofdstad Khartoem. “We hebben zo lang op deze weg gewacht,” zei een sjeik. “We hebben gewacht totdat we iedereen hadden opgegeven en toen kwam Osama bin Laden.”
Westerse ambassades in Khartoem begonnen geruchten te verspreiden dat sommige ‘Afghanen’ waarmee de Saoedische ondernemer naar Soedan was gevlucht, aan het trainen waren voor een jihadische strijd in Algerije, Tunesië en Egypte. Bin Laden was hiervan op de hoogte. “Onzin die wordt verspreid door de media en de ambassades,” zei hij. “Ik ben een bouwkundige en landbouwkundige. Als ik hier in Soedan trainingskampen had, zou ik mijn werk niet kunnen doen.”
De journalist omschrijft Bin Laden als een verlegen iemand. Naast zijn woning in Khartoem had hij nog een klein appartement in zijn thuisstad Djedda. Hij was getrouwd met vier vrouwen en wantrouwde de pers. Het interview met The Independent was zijn eerste interview met een westerse journalist.
Na de Sovjetinval in Afghanistan was Bin Laden woedend. Binnen enkele maanden stuurde hij duizenden Arabische strijders uit Egypte, Algerije, Libanon, Koeweit, Turkije en Tunesië naar Afghanistan. Hij ondersteunde ze door middel van zijn eigen bouwbedrijf en gaf ze wapens.
Na de strijd in Afghanistan sloeg Bin Laden een geheel andere weg in. Hij werkte samen met de Iraakse ingenieur Mohamed Saad aan de snelweg in Soedan. Zijn bedrijf kreeg uitbetaald in de Soedanese munteenheid en van het geld werden sesam en andere exportproducten gekocht.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






EU ‘faalde op ieder niveau’ tijdens corona-uitbraak: ‘Weg ermee!’
Schokkende taferelen in China: ‘Ongelofelijk wat daar momenteel gaande is’
Waarom krijgen baby’s een vaccin tegen een ziekte die zij niet kunnen oplopen?
Brief laat zien: minister Hoekstra (CDA) werkt met World Economic Forum aan Great Reset
Renske Leijten ongenadig fel: ‘Daar heeft de AIVD helemaal geen reet mee te schaften!’
Boer Mark weer op vrije voeten: ‘Wat de rechter nu kan, dat is bizar. Ik heb er gewoon geen woorden voor’
Zelfs het COA geeft aan dat we zijn ‘doorgeslagen’ in ons asielbeleid: ‘Dit moet je zien’
Vaticaanse Bibliotheek zet 4000 kostbare manuscripten gratis online
Poetin op klimaattop Parijs: “Bewijs dat Turkije ons vliegtuig neerhaalde om oliehandel van IS te beschermen”