Uit een nieuwe studie blijkt dat natuurlijke variabiliteit het versnellen en vertragen van de opwarming van de aarde kan verklaren. Tijdens het onderzoek werden temperatuurgegevens vergeleken met de meest ingrijpende scenario’s die zijn voorgesteld door het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC).
Wetenschappers van de Duke University in North Carolina zeggen dat deze natuurlijke variabiliteit wordt veroorzaakt door de wisselwerking tussen de oceaan en atmosfeer en andere natuurlijke factoren.
Deze factoren kunnen bepalend zijn voor de mate van opwarming en beïnvloeden het effect van een toename van de hoeveelheid broeikasgassen in de atmosfeer, aldus de onderzoekers.
Als deze factoren niet worden meegewogen kan dat ten koste gaan van de betrouwbaarheid van klimaatmodellen. Voor het onderzoek zijn temperatuurgegevens van de afgelopen 1000 jaar gebruikt in plaats van klimaatmodellen.
De modellen schetsen volgens de wetenschappers het grote plaatje, maar onderschatten de invloed van de natuurlijke variabiliteit. Het model van de Duke University laat zien dat natuurlijke factoren verantwoordelijk kunnen zijn voor een aanzienlijk deel van de versnelde opwarming die tussen 1975 en 2000 heeft plaatsgevonden, maar ook voor de vertraging van de opwarming tussen 2002 en 2013.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Volgende week worden nazi’s uit Oekraïne met open armen ontvangen in Rotterdam
Buitenzintuiglijke waarneming wetenschappelijk bewezen
Australische senator legt totalitaire aspiraties van Klaus Schwabs WEF bloot in parlement
Onderzoek naar mysterieuze dood Britse complottheoreticus alweer uitgesteld. Wat is er gebeurd met Max Spiers?
Holocaust, gruwelijke experimenten op mensen en Agent Orange. Dit zijn de bedrijven die de controle over de wereldvoedselproductie krijgen
Experimenteel hypersonisch vliegtuig spoorloos
Dit onderzoeksteam vindt ‘duidelijk oorzakelijk’ verband tussen coronaprikken en wereldwijde sterftepieken
Kijk: ‘Allerbelangrijkste man van Nederland’ komt aan bij het WEF: ‘Hoort u hier wel te zijn?’
‘Megalomane’ techbedrijven lanceren censuuraanval op Forum voor Democratie: ‘Onacceptabel!’