Internationale wetenschappers voeren een fel debat over het massale gebruik en de gevaren van het bestrijdingsmiddel glyfosaat. Volgens de Europese instanties die de toelating van het middel herbeoordelen, is het gebruik van glyfosaat veilig.
Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is glyfosaat echter waarschijnlijk kankerverwekkend. De Franse voedselveiligheidsautoriteit Anses deelt de zorgen van de WHO. Het gif komt in kleine concentraties ook bij mensen terecht via de lucht en komt daarnaast terecht in ons eten.
Recordhouder
Ook in Nederland wordt glyfosaat in grote hoeveelheden over de akkers en tuinen gesproeid onder de naam Roundup van Monsanto. Nederland is recordhouder in het gebruik van landbouwgif. Zembla Internationaal onderzocht het gevaar van het meest gebruikte onkruidbestrijdingsmiddel op onze akkers.
In 2013 is de urine van inwoners uit 18 Europese steden onderzocht. In vijf van de acht urinemonsters werd glyfosaat aangetroffen. Tijdens een Duits onderzoek in 2015 werd ook in moedermelk glyfosaat gevonden.
Alarm
De Nederlandse waterbedrijven hebben meerdere keren alarm geslagen over glyfosaat. In de afgelopen vijf jaar waren de concentraties glyfosaat in drinkwaterbronnen 100 keer hoger dan de norm.
De Tweede Kamer eiste in 2011 maatregelen. Na veel uitstel zou er een verbod van glyfosaat komen op bestrating, maar afgelopen week kwam staatssecretaris Dijksma daar op terug. Voor een verbod in de landbouw is geen Kamermeerderheid gehaald.
Kijk de uitzending hier terug.
[VARA]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





‘Berichtgeving Westerse media over Libie onjuist’
Kamer verwerpt motie om belasting op gas niet te verhogen: ‘Ongelooflijk, kijk goed wie tegenstemden’
Niet artsen, maar Big Tech-bedrijven gaan over jouw gezondheid
Zware restricties opgelegd aan Janssen-vaccin vanwege bijwerkingen: ‘Wat was het coronabeleid een ramp’
‘Dit nieuws van 4000 verloskundigen is een bom, dit zou hét nieuws van de dag moeten zijn’
800 (!) artsen in verzet tegen coronamaatregelen: ‘Nu is het genoeg’
Overheid zond maandenlang misleidende tv-spotjes uit: “Schippers en Van Rijn moeten zich schamen”
‘Symbolische klap voor Oekraïense leger’: door Westen geleverde F-16 neergehaald, piloot omgekomen
Stil alarm na UFO ter grootte van Boeing boven vliegveld Beek. Zijn we bezocht door iets van ‘elders’?