We zijn vervreemd van ons voedsel, stelt filosoof Michiel Korthals vast. Hij vindt dat we meer vragen moeten stellen bij ons eten.
Iets kant-en-klaars in de magnetron zetten – met de schaar koken zoals hij het noemt – veroordeelt hij niet, maar hij is er ook geen voorstander van.
Dit gemak wordt ons aangepraat. Waarom bestaat er bijvoorbeeld geraspte kaas? Het kopen van zo’n zakje in de supermarkt kost meer tijd dan zelf raspen, merkt hij op.
Kleine groep
“Eigenlijk zegt de fabrikant tegen de consument: ‘Betaal mij maar en denk er verder niet over na’,” zegt hij. “Op die manier besteden we de verantwoordelijkheid voor ons voedsel uit.”
We geven de macht over wat we eten in handen van een kleine groep, de bestuurders van chemiereuzen als Bayer en Monsanto.
Die machtsconcentratie zorgt volgens Korthals voor een schadelijke monocultuur. Boeren kweken identieke gewassen die bestrijdingsmiddelen nodig hebben.
Ultraprocessed food
Het gevolg is ultraprocessed food op je bord. Dit voedsel is goedkoop, maar veroorzaakt diabetes en obesitas, benadrukt hij.
We stellen veel te weinig vragen bij ons eten, aldus Korthals. “Als mensen tevreden zijn met een kant-en-klaarmaaltijd vraagt de filosoof: waarom?”
Eten kan je doen beseffen hoe we zijn ingebed in de natuur, door de dieren en planten die we eten. Dat besef zijn we grotendeels kwijt, besluit hij.
[Trouw]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





‘Hier staat in één screenshot beschreven dat het RIVM vaccinatiedoden normaliter onder het tapijt veegt’
‘Elk totalitair systeem gaat eerst failliet en dan op oorlogspad, zo ook de Europese Unie’
Kabinet gaat ‘onwaarheden’ over prik bestrijden op social media: ‘Rillingen lopen over mijn rug’
Nieuw ontdekt virus geneest alle soorten borstkanker ‘binnen zeven dagen’
Superholte: Wetenschappers hebben een onverklaarbaar gat in het heelal ontdekt
Arts gaat internet over: ‘Ze zijn hier in dit land mensen aan het vermoorden met vaccins’
FVD wil Antifa op terreurlijst na aanslag op Baudet: ‘Het is een criminele organisatie’
Filmpje: de VVD kiest altijd in belang van de partij, nooit van het land
Politiechef: “Ik weet precies wat er met de vermiste vlucht MH370 is gebeurd”