De plakkerige ophopingen in de hersenen – waarvan we altijd dachten dat ze de ziekte van Alzheimer en dementie veroorzaakten – blijken de hersenen juist te beschermen na een infectie, blijkt uit nieuw onderzoek. Dat betekent dat de medicinale behandeling van alzheimer in de afgelopen dertig jaar de plank heeft misgeslagen.
Beta-amyloïdes – die we ook wel eiwitafzettingen of amyloïde plaques noemen – zijn kenmerkend voor de hersenen van alzheimer- en dementiepatiënten. Een nieuwe studie heeft echter ontdekt dat zij fungeren als een natuurlijk antibioticum, dat de hersenen beschermt na een infectie, bijvoorbeeld met salmonella.
Positieve rol
Er werd altijd gedacht dat de plaques de hersenproblemen veroorzaakten, maar de onderzoekers van het Massachusetts General Hospital denken dat ze juist een positieve rol spelen. Als dat klopt, kunnen dementie en alzheimer eigenlijk het eindpunt van een infectie zijn.
“Deze heersende opvatting [dat eiwitafzettingen alzheimer veroorzaken] heeft dertig jaar lang de behandelstrategie en de ontwikkeling van medicijnen bepaald, maar onze bevindingen wijzen erop dat deze opvatting slechts een deel van het verhaal is,” zegt hoofdonderzoeker Robert Moir.
Nieuw licht
De onderzoekers kregen kritiek omdat hun studie tot dusver tot dieren beperkt is gebleven, en vooral plaatsvond bij genetisch gemodificeerde muizen en wormen. Toch zijn hun ontdekkingen fascinerend en ze kunnen heel goed een nieuw licht werpen op het verband tussen plaques en hersenaandoeningen.
Het onderzoek is gepubliceerd in het tijdschrift Science Translational Medicine.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Ben jij de censuur en de eenzijdige selectie van nieuws ook zat? Dit zijn de nieuwe mogelijkheden!
‘Het is vrij logisch om te speculeren dat de veiligheidsdienst achter de moord op Pim Fortuyn zit’
Volle zalen bij lezingen Coen Vermeeren – ‘we waren niet welkom op de maan’
Petitie om Ongehoord Nederland te redden gaat richting 20.000 handtekeningen: ‘Stop NPO-censuur!’
“Tesla’s torsievelden ontdekt boven Bosnische piramides”
Sarina (17) doodziek na HPV-prik tegen baarmoederhalskanker: “In het ziekenhuis zeiden ze dat ik me aanstelde”
Uitzonderlijk vroege vorst dit jaar: ‘Waar is die opwarming van de aarde nu?’
Journalistieke lariekoek en liegen met statistieken. De manipulatieve NOS blijft zichzelf overtreffen
5 vragen aan ‘ongelofelijk hypocriete’ VVD-burgemeester Van Zanen over de klimaatprotesten