
In de jaren zeventig begonnen westerse overheden de bevolking te adviseren om zo weinig mogelijk vet voedsel te eten. We maakten kennis met halfvolle melk en lightproducten. Dit rampzalige besluit is gebaseerd op slecht onderzoek en maakt nog steeds veel onnodige slachtoffers, schrijft William Cortvriendt in HP/De Tijd.
In 1977 publiceerde een Amerikaanse commissie een rapport waarin werd geadviseerd om de hoeveelheid vet in ons eten te beperken en de hoeveelheid koolhydraten te vergroten. Vrijwel alle westerse overheden namen dit advies over. Het is nog steeds actueel, ook in ons land.
Geen enkel bewijs
De Amerikaanse wetenschapper Ancel Keys stelde dat er een verband was tussen de vetconsumptie per land en het aantal hart- en vaatziekten. De studie werd zonder kritiek geaccepteerd door de wetenschap, hoewel er met de conclusies van Keys heel wat mis was, aldus Cortvriendt.
Nadien zijn er vele studies gepubliceerd die een ander beeld schetsen. In een grote studie met bijna 350.000 deelnemers werd geen enkel bewijs gevonden voor een verband tussen vette voeding en hart- en vaatziekten. Uit een ander onderzoek bleek zelfs dat vetzuren het aantal hartaanvallen en overlijdens deden afnemen.
Overheid draait advies terug
Door het overheidsadvies is het aantal gevallen van hart- en vaatziekten juist toegenomen, stelt Cortvriendt. Hij voegt toe dat het advies sinds 1977 vele miljoenen extra gevallen van onnodig vroegtijdig overlijden heeft veroorzaakt. De Amerikaanse overheid draait het advies langzaam terug en adviseert nu om meer natuurlijke vetten en minder suikers te eten. Zal Nederland volgen?
[HP/De Tijd]
“Geheime kamer in tombe Toetanchamon zal dé ontdekking van de 21e eeuw zijn”
Zweedse tandarts vertelt ongemakkelijke waarheid over migrantenkinderen. Zo maakten de autoriteiten hem daarna kapot
Boze boeren stellen ultimatum: ‘Woensdag een gesprek hier en anders explodeert het’
Duikers onderzoeken 2000 jaar oud Romeins scheepswrak (video)
Irritatie over interview Gerrit Hiemstra: ‘Het toont een verdwaasd iemand die ergens een afslag heeft gemist’
‘Zondag komen we massaal naar de Dam om de bevrijding van de coronatirannie in te luiden’
Pfizer-baas Albert Bourla legt nieuwe technologie uit aan publiek in Davos: een pil met een chip
Door de ontdekking van dit hemellichaam wordt er weer volop gespeculeerd over planeet X
Professor lijkt bij het World Economic Forum te zinspelen op aanstaande watercrisis