Er wordt regelmatig in de media gewaarschuwd voor de stijging van de zeespiegel. Hoe reëel is dat gevaar? Emeritus hoogleraar van de TU Delft Salomon Kroonenberg: “Niets aan de hand.”
Hij wees op de Zeespiegelmonitor 2018 die onlangs is uitgebracht.
Daaruit blijkt dat de gemiddelde zeespiegelstijging sinds 1880 ongeveer 19 centimeter per eeuw bedraagt en dat er geen sprake is van een versnelling.
Aanpassen
Kroonenberg benadrukte dat we ons met de technieken en kennis van nu heel goed kunnen aanpassen aan de zeespiegel.
“Van pakweg 6000 tot 2000 jaar geleden steeg de zeespiegel ook,” zei hij. “Toen kalfde Zeeland bijvoorbeeld niet af, het groeide zeewaarts.”
Hij voegde toe dat wereldwijd 40 grote delta’s zijn gegroeid, ondanks de zeespiegelstijging.
Schromelijk overdreven
De klimaatangst is wat mij betreft schromelijk overdreven, aldus de hoogleraar.
“Ik denk dat we aan het eind van de eeuw nog geen 1,5 meter zeespiegelstijging hebben,” zei hij.
Kroonenberg merkte op dat veel prognoses zijn gebaseerd op het smelten of groeien van Antarctica.
Miljoenen jaren
“Dat ding ligt er al miljoenen jaren en we doen er pas 10 jaar onderzoek naar,” zei hij.
Daar kun je dus gewoon geen goede uitspraken over doen.
Zelfoverschatting
“Eigenlijk snappen we zo weinig van het klimaat,” zei Kroonenberg.
“Het is een schromelijke zelfoverschatting dat we denken het klimaat te kunnen bijstellen,” besloot hij.
[PZC]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Belgische huisarts kan niet langer zwijgen over ‘coronacrisis’: ‘Ik steek mijn nek uit’
131.000 gevaccineerden vermist? ‘Dit baart mij zorgen’
De ziekenhuizen in Australië worden overspoeld en niemand kan uitleggen waarom
Advocaat slaat alarm: prikplicht is misdaad tegen de menselijkheid
Insider: ‘We hebben elk stembiljet voorzien van watermerk om Democraten te kunnen betrappen’
Woede om geplande btw-verhoging in tijden van torenhoge inflatie: ‘Wat een prutsers zitten er toch in dit kabinet’
Rutte III maakt aan de staat geketende onderdanen van ons. Historicus schetst verontrustend patroon
GroenLinks-Kamerlid ‘drukt 46.000 euro belastinggeld achterover’, mag verder. ‘Dit land is ziek’
In sommige ziekenhuizen is de wachttijd opgelopen naar meer dan een jaar: ‘PVV heeft hier helemaal niets aan gedaan’