Veel mensen vragen zich af waarom er niet meer Nederlandse artsen zijn die zich openlijk uitspreken tegen het beleid. De artsen die hun nek uitstaken, werden gelijk op het matje geroepen door de inspectie. Zo mocht huisarts Rob Elens zijn patiënten niet langer met hydroxychloroquine behandelen en stelde de inspectie een onderzoek in naar psychiater Renate Tillema na haar optredens op het Malieveld.
Nu is het de beurt aan huisarts Marije Berkelaar, die na een oproep om niet mee te doen aan de coronamaatregelen een dreigende, aangetekende brief van het ministerie van Hugo de Jonge op de mat kreeg.
Via LinkedIn laat ze weten: “Ik kreeg zojuist onderstaande brief van de inspectie, nadat huisarts en voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij Nico Terpstra opnieuw over mij klaagde.”
Het ministerie wijst haar erop dat de inspectie meldingen heeft ontvangen ‘dat u ten aanzien van de behandeling en advisering van Covid-19 afwijkt van de beroepsnormen en de adviezen van het RIVM’.
In het gareel
En verder: “In dit verband wil de inspectie haar zorg uiten over uw handelswijze en het effect hiervan op patiënten en op de Covid-19-bestrijding.” Zo had ze onder andere niet mogen zeggen dat mensen elkaar moeten knuffelen.
Berkelaar krijgt daarnaast het verwijt dat haar uitspraken en handelswijze ‘haaks staan op de geldende coronarichtlijnen, haar patiënten in risicovolle verwarring brengen en het vertrouwen in de geneeskundige zorg schaden’.
De inspectie dreigt: “Mocht u zich niet houden aan de normen en richtlijnen […] dan kan de inspectie overwegen uw handelswijze ter toetsing voor te leggen aan het tuchtcollege voor de gezondheidszorg.”
Criticaster1960, ex-senior beleidsadviseur bij het ministerie van Justitie en Veiligheid, reageert: “En zo worden artsen in Nederland die kritiek hebben op het beleid, in het gareel gehouden.”
Een week of langer oud
Het ministerie beschuldigt huisarts Berkelaar ervan patiënten ‘in risicovolle verwarring’ te brengen. Dat zou de overheid zelf natuurlijk nooit doen. Of wel? Eergisteren deed Ernst Kuiper, bestuursvoorzitter van het Erasmus MC, bij Jinek een boekje open over de verwarrende manier waarop het RIVM coronacijfers verzamelt. Het blijkt dat het RIVM geen recente cijfers gebruikt van de ziekenhuizen, maar verouderde data van de GGD, die minstens een week oud zijn.
“Ze gebruiken standaard getallen die eigenlijk al een week of langer oud zijn. Het RIVM haalt de ziekenhuisgetallen van de GGD en niet van de ziekenhuizen. Wij vragen iedere dag in iedere zorgregio bij alle ziekenhuizen de aantallen op, maar het RIVM gebruikt ze niet. In dit geval kan ik je vertellen dat er vandaag 158 mensen met Covid-19 in de ziekenhuizen lagen. In de afgelopen 5 dagen is dat aantal met 10 procent gedaald.”
“De getallen gaan dus omlaag,” herhaalde Jinek. Kuiper antwoordde: “Ja.”
Zo gaat het er dus achter de schermen aan toe. Damage control, koste wat kost vasthouden aan het narratief en critici de mond snoeren.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Triest record met dodental na vaccinatie: nooit eerder zoveel!
‘Dat hele stikstofprobleem hebben we onszelf aangedaan, laten we daar heel duidelijk in zijn’
Kamerlid geschokt over nieuwe pensioenstelsel: ‘Dit kán gewoon niet’
Schoolkinderen zitten de hele dag in een magnetron. Nieuwe film waarschuwt voor gevaren van straling mobieltjes
Natuurkundige legt uit waarom mondkapjes niet werken en ook nog eens gevaarlijk zijn
Hoe onze publieke omroep de nazi’s met open armen onthaalde (en dat vervolgens onder het tapijt schoffelde)
Arts (32) plotseling overleden aan een beroerte: ‘Ik heb de prik voor jullie gehaald!’
Is deze vaas 500 miljoen jaar oud?
De Jonge krijgt uitbrander: ‘Óf je vaccin is inferieur, óf je angstzaaierij onterecht!’