Stoffen die veelvuldig worden toegevoegd aan ijs, margarine, verpakt brood en veel ander bewerkt voedsel kunnen verschillende ontstekingsziekten veroorzaken, waaronder colitis ulcerosa en de ziekte van Crohn. Dat hebben wetenschappers van de Georgia State University ontdekt.
De onderzoekers keken tijdens hun studie naar emulgatoren, chemicaliën die helpen bij het mengen van twee stoffen die normaal gesproken niet of moeilijk mengbaar zijn. Bij muizen veranderen emulgatoren de samenstelling van darmbacteriën waardoor ontstekingen ontstaan.
Dergelijke ontstekingen worden geassocieerd met de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa, maar ook met metabool syndroom, een reeks aandoeningen die het risico op diabetes type 2, hartziekte en beroerte verhogen.
Muizen kregen emulgatoren gevoerd, die werden opgelost in water of voedsel. Het team gebruikte polysorbaat 80 (E433) en carboxymethylcellulose (E466). Dieren met een normaal immuunsysteem kregen door de emulgatoren milde darmontstekingen. Hun metabolisme raakte daardoor verstoord, waardoor ze te veel aten. Muizen met een verzwakt immuunsysteem ontwikkelden door de emulgatoren chronische darmontsteking.
Hoofdonderzoeker Benoit Chassaing zei dat de effecten die bij muizen zijn waargenomen, mogelijk ook bij mensen optreden. De wetenschappers willen de stoffen nu gaan testen op mensen en onderzoeken inmiddels ook andere emulgatoren.
Emulgatoren worden onder meer gebruikt in margarine, mayonaise, sausjes, snoep, ijs en bakproducten. Ze verstoren zowel de normale darmflora als de slijmlaag die de darmwand beschermt. Het toegenomen gebruik van emulgatoren loopt parallel aan de opmars van chronische ontstekingsziekten.
Het onderzoek is verschenen in vakblad Nature.
[Newswise]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Huisarts maakt 10 dagen na vaccinatie de balans op: ‘Veilig? No way!’
Rutte: Nederland is één van de ‘aller-aller-allerrijkste landen van de wereld’
MSM-journalist die pleitte voor ontslag vaccinweigeraars op 33-jarige leeftijd overleden
“Buitenaardse invasie behoedt de aarde voor Derde Wereldoorlog”
‘Dictator’ Trudeau verklaart op Valentijnsdag de oorlog aan vreedzame Canadezen
Simone Kerseboom: ‘Transhumanisme is minstens zo gevaarlijk als nazisme of communisme’
We mogen dit filmpje niet meer bekijken van Twitter omdat de informatie ‘misleidend’ zou zijn
De sleutelrol die premier Schoof speelde bij de coronacrisis (en bij de ‘aso-bruiloft’ van Grapperhaus)
Thrive the Movie leidt aandacht af en is gemaakt door heersende elite