Dinsdag trad minister van Buitenlandse Zaken Halbe Zijlstra (VVD) af toen bleek dat hij de bron van nepnieuws was.
Hij bleek zijn uitspraak over de geopolitieke ambities van president Poetin te hebben verzonnen.
Het hele verhaal is ontsproten aan de fantasie van Zijlstra of – nóg ernstiger – aan zijn verlangen om zijn agressieve houding richting Rusland te rechtvaardigen, schrijft universitair docent Laurien Crump van de Universiteit Utrecht.
Russofobie
Het is een flinke deuk voor het aanzien van de Nederlandse buitenlandse politiek en geeft een andere lading aan de gesprekken met de Russische minister Lavrov, die Zijlstra wilde benutten om de Russen te confronteren met het ‘verdraaien van feiten’ rond de MH17-ramp.
Zijlstra had zijn buitenlandbeleid gebaseerd op zijn leugen. Een beleid dat heeft geleid tot een versterkte aanwezigheid van NAVO-troepen in Oost-Europa.
Crump merkt op dat er in politiek Nederland geen sprake is van historische empathie, wel van russofobie.
Feiten verzint
De coalitiepartijen schaarden zich eensgezind achter de vermeende ‘inhoud’ van Zijlstra’s leugen, schrijft ze.
De ChristenUnie benadrukte nogmaals het belang van NAVO-troepen in Oost-Europa en D66-leider Pechtold zei dat hij ‘de eerste Rus nog moet tegenkomen die zijn fouten zelf rechtzet’.
“Wat zegt het over een voormalig minister van Buitenlandse Zaken dat hij feiten verzint en dat vervolgens goedpraat vanwege vermeende ‘implicaties’?” vraagt Crump zich af.
Alle gevolgen
Ze wijst erop dat de Sovjet-Unie zich aan het einde van de Koude Oorlog constructief opstelde, maar dat de voormalige Warschaupact-landen in de NAVO en de EU werden geïntegreerd.
West-Europa schoof zodoende op richting de Russische grens, met alle gevolgen van dien.
Oorzaak ligt dieper
De vermeende geopolitieke ambities van Rusland en de Oekraïnecrisis zijn niet de oorzaak van de huidige crisis, maar het symptoom. “De oorzaak ligt dieper,” stelt Crump.
“De blootgelegde russofobie binnen de hoogste regionen van de Nederlandse politiek stemt tot nadenken,” besluit ze.
Foto: Tm Wikimedia Commons
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Journalist: dit is een oorlog, over 5 jaar zijn de mensen die de prik haalden ziek, arbeidsongeschikt of dood
Dit is de video-speech van David Icke die Nederland niet mocht zien: ‘Kijk deze tirannie recht in de ogen’
VIDEO: Het meisje dat met dolfijnen praatte
VIDEO: Reusachtige draaikolk in Amerikaans meer maakt indruk
That Sugar Film: We eten ons letterlijk ziek aan suiker
Mysterieuze nep-telefoonmasten ontdekt
Mysterieuze oranje substantie spoelt aan in Alaska
Adrenaline als remsysteem versus de kwantumrealiteit
Kamerleden spreken afschuw uit over schietende agenten boerenprotest, willen spoeddebat