Een Amerikaans hof van beroep heeft bepaald dat een rechtszaak tegen enkele van ’s werelds grootste farmaceutische bedrijven mag worden voortgezet. In de zaak worden onder meer AstraZeneca en Pfizer beschuldigd van het leveren van financiële en materiële steun aan een Iraakse militie, waardoor volgens de aanklagers terroristisch geweld tegen Amerikaanse militairen en burgers mogelijk werd gemaakt.
De uitspraak kwam van het U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit. Drie rechters oordeelden dat de eisers voldoende bewijs hebben aangevoerd om hun claims voorlopig overeind te houden. Het gaat om een zaak die is aangespannen door Amerikaanse militairen en burgers die tussen 2005 en 2011 in Irak gewond raakten of nabestaanden zijn van slachtoffers van aanslagen.
Naast AstraZeneca en Pfizer zijn ook GE HealthCare, Johnson & Johnson en het Zwitserse Roche gedaagden in de procedure. In de aanklacht staat dat deze bedrijven in de jaren na de Amerikaanse invasie van Irak miljoenen dollars in contanten en medische goederen betaalden aan Jaysh al-Mahdi, een sjiitische militie die banden heeft met Hezbollah. De militie had in die periode feitelijke controle over het Iraakse ministerie van Volksgezondheid.
De eisers stellen dat de betalingen niet alleen corrupt waren, maar ook bewust bijdroegen aan het financieren van geweld. Volgens het hof is voldoende aannemelijk gemaakt dat de bedrijven wisten dat hun steun kon worden gebruikt voor aanvallen op Amerikaanse doelen en dat zij transacties op ongebruikelijke en onwettige wijze structureerden om de activiteiten van de militie te faciliteren.
De rechtszaak werd oorspronkelijk in 2017 aangespannen bij een federale rechtbank in Washington, maar in 2020 afgewezen. Het hof van beroep blies de zaak in 2022 nieuw leven in, waarna deze opnieuw werd beoordeeld. Met de recente beslissing staat vast dat de procedure inhoudelijk kan worden voortgezet.
De betrokken bedrijven hebben de beschuldigingen resoluut van de hand gewezen. Op verzoeken om commentaar naar aanleiding van de recente uitspraak is vooralsnog niet gereageerd.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Overal in Nederland breken momenteel boerenprotesten uit
Oud-onderminister doet brisante onthulling over ondergrondse bases zo groot als een hele stad
Mysterieus 100 jaar oud pakket: niet openen voor 2012
Verontwaardiging na ‘schokkende’ aanval van Marion Koopmans op arts: ‘Bizar, deze beschadigingsactie’
YouTube, Apple, Facebook en Spotify leggen Alex Jones het zwijgen op. Zo reageerden zijn medewerkers
GroenLinks wil alleen gevaccineerde bezoekers bij Floriade: ‘Doodeng dit’
Dit zal je versteld doen staan: de schokkende waarheid over de griepprik (in 4 minuten)
“Belgische farmabazen deden willens en wetens zaken met één van de grootste drugsbaronnen in Mexico”
Australische wetenschapper: “Bewijs voor link tussen graancirkels en tijdreizen”