
Wanneer ontstond de moderne mens? Antropologen worstelen al decennia met deze vraag. Ze denken dat de mensheid zo’n 200.000 jaar geleden in de sub-Sahara is ontstaan.
Maar nieuw bewijs waarover in het tijdschrift Nature wordt gesproken, staat haaks op die hypothese. Onderzoekers hebben onlangs resten gevonden die suggereren dat de eerste Homo sapiens meer dan 100.000 jaar eerder is verschenen op een onverwachte plek.
Het gaat mogelijk om de oudste fossielen van Homo sapiens ooit gevonden. Ze zijn bewijs dat de mens al buiten de sub-Sahara leefde.
Grote verrassing
In 1961 stuitten mijnwerkers ten westen van Marrakesh op een menselijke schedel. Al snel werden ook andere resten ontdekt.
Zo’n 40 jaar later besloten Jean-Jacques Hublin en zijn collega’s van het Max Planck Instituut dieper te graven. Ze vonden resten van tenminste vijf individuen.
De botten zijn inmiddels gedateerd op 300.000 tot 350.000 jaar oud. “Dat kwam voor ons als een grote verrassing,” zei Hublin.
Veel gelijkenissen
Hij had verwacht schedels aan te treffen van menselijke voorouders zoals Homo erectus of Homo heidelbergensis, maar de schedels die hij vond vertoonden opvallend veel gelijkenissen met die van de moderne mens.
“Het gezicht van deze mensen is er één dat precies lijkt op de moderne variant,” zei Hublin.
“Ze hadden een schedel die wat langwerpiger was dan de onze, maar vandaag de dag zou je ze denk ik niet uit een menigte kunnen pikken,” vervolgde hij.
Herzien
De vondst druist in tegen de gangbare opvatting dat onze soort ergens diep in de sub-Sahara is ontstaan, de zogeheten Hof van Eden, en zich vervolgens naar andere delen van de wereld heeft verspreid.
“Er is geen Hof van Eden in Afrika,” zei Hublin. “Als er al zo’n Hof is, bestaat dat uit heel Afrika.”
Professor Sonia Zakrzewski van de Universiteit van Southampton wees erop dat de ontdekking ertoe kan leiden dat archeologen anders gaan denken over de menselijke oorsprong.
“Dit betekent zeker dat we onze modellen moeten herzien,” zei ze.
Foto: Jean-Jacques Hublin, MPI-EVA
PVV stemt tegen motie die letterlijk uit het hoofdlijnenakkoord komt
Journalist trekt van leer tegen Rutte: ‘U schaadt de mensenlevens van iedereen in Nederland’
Naar IJslands voorbeeld: Ierland vervolgt topbankier die economie verwoestte
Er zijn meer dan een miljoen mensen met een angststoornis in Nederland. Toch is de oplossing eenvoudiger dan je denkt
FDF-voorman: ‘Waarom is er geen ophef? Het is één grote fopshow daar in Den Haag’
Journalist: ‘Deze biowapens zijn gemaakt door een globalistische schurkenstaat die ons wil uitroeien’
10 zaken die u niet wist over de kredietbeoordelaars
Mysterie rond heldere stippen op Ceres groeit
Oekraïense leger ‘gedecimeerd na dramatische verliezen’