Wanneer ontstond de moderne mens? Antropologen worstelen al decennia met deze vraag. Ze denken dat de mensheid zo’n 200.000 jaar geleden in de sub-Sahara is ontstaan.
Maar nieuw bewijs waarover in het tijdschrift Nature wordt gesproken, staat haaks op die hypothese. Onderzoekers hebben onlangs resten gevonden die suggereren dat de eerste Homo sapiens meer dan 100.000 jaar eerder is verschenen op een onverwachte plek.
Het gaat mogelijk om de oudste fossielen van Homo sapiens ooit gevonden. Ze zijn bewijs dat de mens al buiten de sub-Sahara leefde.
Grote verrassing
In 1961 stuitten mijnwerkers ten westen van Marrakesh op een menselijke schedel. Al snel werden ook andere resten ontdekt.
Zo’n 40 jaar later besloten Jean-Jacques Hublin en zijn collega’s van het Max Planck Instituut dieper te graven. Ze vonden resten van tenminste vijf individuen.
De botten zijn inmiddels gedateerd op 300.000 tot 350.000 jaar oud. “Dat kwam voor ons als een grote verrassing,” zei Hublin.
Veel gelijkenissen
Hij had verwacht schedels aan te treffen van menselijke voorouders zoals Homo erectus of Homo heidelbergensis, maar de schedels die hij vond vertoonden opvallend veel gelijkenissen met die van de moderne mens.
“Het gezicht van deze mensen is er één dat precies lijkt op de moderne variant,” zei Hublin.
“Ze hadden een schedel die wat langwerpiger was dan de onze, maar vandaag de dag zou je ze denk ik niet uit een menigte kunnen pikken,” vervolgde hij.
Herzien
De vondst druist in tegen de gangbare opvatting dat onze soort ergens diep in de sub-Sahara is ontstaan, de zogeheten Hof van Eden, en zich vervolgens naar andere delen van de wereld heeft verspreid.
“Er is geen Hof van Eden in Afrika,” zei Hublin. “Als er al zo’n Hof is, bestaat dat uit heel Afrika.”
Professor Sonia Zakrzewski van de Universiteit van Southampton wees erop dat de ontdekking ertoe kan leiden dat archeologen anders gaan denken over de menselijke oorsprong.
“Dit betekent zeker dat we onze modellen moeten herzien,” zei ze.
Foto: Jean-Jacques Hublin, MPI-EVA
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






10.000 jaar oude rotstekeningen van UFO’s en buitenaardsen gevonden
Neuroloog maakt gehakt van ‘geïllustreerde toiletrol’ de Volkskrant: ‘Het is echt om te huilen, dit’
Russische satelliet legt volstrekt onbekend fenomeen vast in de atmosfeer. Wetenschappers staan voor raadsel
Jongen (12) doet in 1913 voorspelling over leven na millenniumwisseling
NASA-wetenschapper: “Ons heelal is mogelijk een Matrix-achtige computersimulatie”
‘De oude wereldorde is voorbij’: dit zijn de belangrijkste punten uit de speech van Poetin
Wetenschappers en astronauten zien UFO’s op de maan (video)
Medicijnautoriteit onder vuur: beroerterisico COVID-booster niet gedeeld met publiek
Raisa Blommestijn moet voor MEERVOUDIGE strafkamer verschijnen: ‘Ongekend dat dit in Nederland gebeurt’