De werking van homeopathie wordt vaak afgedaan als een placebo-effect. Met andere woorden: eventuele voordelen zitten alleen tussen de oren van de patiënt en komen niet van het middel zelf.
Maar uit een nieuwe studie blijkt dat homeopathische middelen bijna twee keer zo effectief zijn als placebo’s. Mensen die een homeopathisch geneesmiddel krijgen, hebben gemiddeld 1,98 keer meer kans op verbetering dan degenen die alleen een placebo of neppil krijgen.
In het onderzoek was het essentieel dat de deelnemers een op de persoon afgestemde behandeling kregen, zoals meestal wordt voorgeschreven door een homeopaat na een consult met de patiënt.
In eerdere onderzoeken werd geen verschil gevonden tussen homeopathie en placebo’s, maar daarin werd alleen gekeken naar algemeen verkrijgbare homeopathische middelen, zoals arnica tegen spierpijn of oscillococcium tegen griepverschijnselen.
In de nieuwe studie analyseerde onderzoeker Robert Mathie van de Britse homeopathievereniging 32 studies over homeopathische behandeling van 24 medische aandoeningen. Daarvan bleken drie onderzoeken goed genoeg te zijn uitgevoerd om als onderzoeksmateriaal te kunnen dienen.
Het onderzoek is gepubliceerd in Systematic Reviews.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Studie: ons universum is mogelijk één groot hologram
Waarom geeft het Vaticaan uitgerekend nu een persconferentie over geestverschijningen?
Grafiek: het definitieve bewijs dat vaccinatie voor oversterfte zorgt
Hartontstekingen alleen bij gevaccineerde kinderen in grote Britse studie
Henk Krol wil alles onthullen in boek over Demmink
Eerlijke wetenschappers die buitenaards leven hebben gevonden
Rutte maakt het nu wel heel bont: ‘Dit kan toch niet waar zijn!’
Aantal besmettingen onder volledig ingeënte mensen schiet wereldwijd omhoog
“3000 buitenaardse beschavingen in de Melkweg”