De werking van homeopathie wordt vaak afgedaan als een placebo-effect. Met andere woorden: eventuele voordelen zitten alleen tussen de oren van de patiënt en komen niet van het middel zelf.
Maar uit een nieuwe studie blijkt dat homeopathische middelen bijna twee keer zo effectief zijn als placebo’s. Mensen die een homeopathisch geneesmiddel krijgen, hebben gemiddeld 1,98 keer meer kans op verbetering dan degenen die alleen een placebo of neppil krijgen.
In het onderzoek was het essentieel dat de deelnemers een op de persoon afgestemde behandeling kregen, zoals meestal wordt voorgeschreven door een homeopaat na een consult met de patiënt.
In eerdere onderzoeken werd geen verschil gevonden tussen homeopathie en placebo’s, maar daarin werd alleen gekeken naar algemeen verkrijgbare homeopathische middelen, zoals arnica tegen spierpijn of oscillococcium tegen griepverschijnselen.
In de nieuwe studie analyseerde onderzoeker Robert Mathie van de Britse homeopathievereniging 32 studies over homeopathische behandeling van 24 medische aandoeningen. Daarvan bleken drie onderzoeken goed genoeg te zijn uitgevoerd om als onderzoeksmateriaal te kunnen dienen.
Het onderzoek is gepubliceerd in Systematic Reviews.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Minister Jetten afwezig bij belangrijkste debat van het jaar: ‘Hoelang laten wij ons nog in de maling nemen?’
De Belgische journalist Bas Spliet sprak met Syriërs in Oost-Ghouta. Zijn verbijsterende verslag zal je kijk op het conflict voorgoed veranderen
Parlementslid: “Geheimzinnige Bilderberggroep spant samen tegen Britse kiezers”
Verontwaardiging over uitspraken Kaag: ‘Deze mevrouw helpt ons land finaal naar de knoppen’
BBB wil deze prachtige bossen kappen voor stuifduinen: ‘Het is absurd!’
‘Haal energiedrankjes uit de supermarkt’
Oostenrijk neemt mensen aan om ‘vaccinweigeraars op te sporen’
13-jarige zorgt voor doorbraak zonne-energie met de rij van Fibonacci
Slachtoffer van vaccinatieschade confronteert premier: ‘KIJK ME AAN!’