Dinsdag heeft de Eerste Kamer een wet goedgekeurd die inlichtingendiensten AIVD en MIVD makkelijker laat aftappen.
De wet regelt daarnaast dat zogeheten bulkdatasets met grote hoeveelheden persoonsgegevens langer mogen worden bewaard. Die hoeven niet langer na anderhalf jaar te worden verwijderd als ze niet meer relevant zijn.
De meeste partijen vinden dat de inlichtingendiensten meer bevoegdheden moeten krijgen met het oog op de geopolitieke situatie. Partijen als GroenLinks-PvdA, Volt en Partij voor de Dieren maken zich wel zorgen om de privacy van burgers.
Kaltgestellt
Bij het laatste in Nederland gehouden referendum vonden vele mensen het nog belangrijker om het voorstel om inlichtingendiensten meer ruimte te geven naar de prullenbak te verwijzen.
Na de afschaffing van het referendum kon het in de luwte alsnog worden ingevoerd en met deze laatste wetswijziging zijn alle remmen eraf en hebben we een systeem opgetuigd waar de Stasi zijn vingers bij zou aflikken, reageert jurist Jacob van der Veer.
Toezichthouder CTIVD, die volgens hem terecht kritisch was over deze ontwikkelingen, is kaltgestellt. De voorzitter, Nico van Eijk, vertrok vorige week wegens vermeende verstoorde verhoudingen.
Vogelvrij
Het kritische rapport dat kort ervoor uitkwam, was kennelijk niet in goede aarde gevallen, aldus Van der Veer.
“Het gaat lekker, mensen! De overheid is goed op dreef. Zijn we vrije vogels? Of vogelvrij?” vraagt jurist en psycholoog André Rozendaal. “De Eerste Kamer kiest voor die laatste optie. ‘Bedankt’ namens alle mensen, inclusief jullie eigen kinderen. En vergeet niet: elk totalitair regime eet uiteindelijk ook zijn eigen kinderen op.”
Bekijk ook het filmpje van Pieter Parlevliet over Nico van Eijk (en waarom zit iemand van terreurbestrijder NCTV bij de CTIVD?):
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Er is een pak sneeuw gevallen in de woestijn van Arizona, en de beelden zijn adembenemend
Zorgbestuurder verbrast 1,5 miljoen euro zorggeld in het casino. Dit is de bizarre reactie van justitie
Nog steeds sterven kankerpatiënten onnodig door chemotherapie. Waarom worden ze niet gewaarschuwd?
Dit is de woningmarkt in Groningen
World Economic Forum kondigt ‘Zomer-Davos’ aan en hier vindt de bijeenkomst plaats
Vijf vragen over een basisinkomen voor iedereen
Amerikaanse piloten nemen UFO’s waar die tot het onmogelijke in staat lijken. Waar komen ze vandaan?
Het is tijd om wakker te worden. Activist plaatst gruwelfoto van chemtrails in lucht boven Florida
Ondertussen in Eindhoven: ‘Het lijkt net of je in een heropvoedingskamp terecht bent gekomen’