Binnen de aarde is iets vreemds aan de hand. De magnetische noordpool van onze planeet lijkt weg te schieten van Canada in de richting van Siberië.
Dat gaat de laatste jaren zo snel, dat experts het zogenoemde ‘World Magnetic Model’ op stel en sprong moesten aanpassen.
Dit model wordt gebruikt voor allerlei vormen van navigatie, van de automatische piloot van een schip tot navigatie op smartphones.
Raadsel
Normaal gesproken krijgt het model eens in de vijf jaar een update, maar nu schuift het magnetisch veld zo snel op dat wetenschappers dit jaar een update moesten uitbrengen.
De meest recente variant moest het tot zeker 2020 uithouden, maar het model bleek dit jaar al te onnauwkeurig te zijn.
Hoe het kan dat de magnetische noordpool zo snel opschuift, is voor wetenschappers een raadsel.
Weinig weten
Geofysicus Ciaran Beggan van de British Geological Survey zei tegen de Financial Times dat wetenschappers nog maar weinig weten over dit fenomeen.
Wetenschappelijk gezien betreden we het onbekende.
Sommige wetenschappers vermoeden dat het de voorbode is van een omkering van het aardmagnetisch veld.
800.000 jaar
De laatste keer dat dit gebeurde, is bijna 800.000 jaar geleden.
Het magnetisch veld van de aarde zou dan in rap tempo verzwakken, waardoor onze planeet kwetsbaar is voor verwoestende zonnevlammen.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Hoe het hart ons verbindt met de wereld om ons heen (video)
Nederland zegt massaal NEE tegen coronavaccin: 80 procent laat zich NIET inenten
Tweede basisinkomen in Nederland een feit
Noam Chomsky over vluchtelingencrisis: “Europa weigert westerse misdaden bespreekbaar te maken”
Man fotografeert UFO in de lucht boven Australië. Wat heeft hij gezien?
Overheid schakelt opnieuw landsadvocaat in om Woo-verzoeken Wybren van Haga te blokkeren: ‘Wat willen ze verbergen?’
Nederlandse media in de bres voor antidepressiva. Dit is de andere kant van het verhaal
Waarom mag deze politieagente geen onderzoek doen naar plots overleden baby’s?
Beelden van bebloed Syrisch jongetje zijn ‘nep’, reddingsactie ‘in scène gezet’