Het was de Nederlandse inlichtingendienst MIVD die de Verenigde Staten waarschuwde voor plannen om de Nord Stream-gaspijpleiding te saboteren.
Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen vroeg demissionair minister van Defensie Ollongren of de Kamer alle documenten van de MIVD kan ontvangen waarin melding gemaakt wordt van de ‘Nord Stream-gasleiding’.
Dat kan volgens Ollongren niet. “Dit gelet op de waarborgen die de Wet op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten 2017 bevat over onder meer de wettelijke plicht tot geheimhouding van de werkwijze van de diensten,” schrijft de minister.
Alles rond de aanslag op Nordstream is en blijft strikt geheim wat het kabinet betreft, hoe zou dat nou toch komen? pic.twitter.com/5p8H9wZnnz
— Pepijn van Houwelingen (@PvanHouwelingen) May 9, 2024
Hoe zou dat nou toch komen?
“In het algemeen geldt dat de Kamer over de vertrouwelijke aspecten van het werk van de diensten via de Commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CIVD) wordt geïnformeerd,” voegt ze toe.
Van Houwelingen: “Alles rond de aanslag op Nordstream is en blijft strikt geheim wat het kabinet betreft, hoe zou dat nou toch komen?”
Vreemde voorwerpen
Vorig jaar liet de Veiligheidsraad van de VN weten geen onafhankelijk onderzoek te laten uitvoeren naar de sabotage van de gaspijpleidingen.
Zweden stopte begin februari dit jaar met het onderzoek naar de explosies die de pijpleidingen onklaar hebben gemaakt. Later die maand stopte ook Denemarken met het onderzoek naar de Nord Stream-explosies.
Eind 2022 had Zweden bevestigd dat de explosies het gevolg waren van sabotage. Bij de uitgevoerde analyses zijn sporen van explosieven aangetroffen op verschillende ‘vreemde voorwerpen’.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Mysterie uit Egyptische tombe mogelijk oudst bekende gradenboog
Beschreef profeet Ezechiël buitenaardse bezoekers in de Bijbel? Dit zijn de aanwijzingen
Rechtszaak tegen uitrol 5G: ‘De rechters zijn schaakmat gezet, met een bijzondere eis die niet afgewezen kan worden’
Onbekend onderwaterobject werd dagenlang omsingeld door Amerikaanse kernonderzeeërs. Tom DeLonge plaatst opvallend bericht
Bill Gates jaagt iedereen de stuipen op het lijf
‘Pijnlijk’ filmpje: alles wat er mis is in Nederland in één video van een minuut
Kolonel vertelt hoeveel Oekraïense kinderen er zijn verdwenen en het is erger dan je denkt
Zaqistan: Man sticht soevereine staat in de Amerikaanse woestijn
Kijk en huiver: dit is de verborgen oorlog tegen onze kinderen