Zonneweiden dekken de bodem af, waardoor de grond geen licht krijgt en de bodem steeds droger wordt.
Dit gaat ten koste van de vegetatiegroei, waardoor er minder voedsel beschikbaar is voor het bodemleven, blijkt uit onderzoek van de Wageningen Universiteit.
De universiteit heeft bij vier zonneweiden onderzoek gedaan naar de invloed op het milieu en de omgeving.
Van groot belang
De bodem onder de zonnepanelen blijkt droger te zijn en minder vegetatie te bevatten.
Dat terwijl een gezond bodemleven van groot belang is voor de landbouw en de kwaliteit van de leefomgeving.
Het bodemleven heeft namelijk belangrijke taken bij zaken als klimaatmitigatie, waterregulatie en het herstellen en versterken van de biodiversiteit.
Droger en compacter
Doordat de zonnepanelen licht en water tegenhouden, is er minder dichte vegetatie aanwezig en is bovendien de bodemademhaling verminderd.
De toplaag onder het zonnepaneel is vaak droger en compacter, wat leidt tot minder vegetatie en dus minder plantenwortels.
Dat leidt vervolgens weer tot een afname van het bodemleven.
Negatieve trend
De universiteit heeft zonneweiden onderzocht die nog relatief jong zijn. Aangezien zij een levensduur van 25 tot 30 jaar hebben, is het te verwachten dat de effecten van de zonnepanelen hun negatieve trend doorzetten.
De bodemgezondheid neemt hierdoor ook af.






‘We staan aan de vooravond van de confiscatie van een groot gedeelte van het bezit van de Nederlander’
Verbod op X-ray bodyscanners in Europa
‘De vijand zit niet in het Kremlin, maar in het Torentje’
Weerman beweert op de radio: ‘milde winter duidelijk signaal dat alles opwarmt’. Dit krantenbericht uit 1947 bewijst dat hij liegt
Lanceercodes kernraketten gewist door UFO’s?
Bestanddeel uit cannabis getest in strijd tegen kanker
Levensverzekeraars geconfronteerd met forse stijging sterfte: ‘Het is verbazingwekkend’
YouTube censureert omroep Ongehoord Nederland: ‘Dit is de waanzin ten top’
Laurens ‘verbied FVD’ Dassen over Brazilië: ‘De democratie en rechtsstaat moeten elke dag verdedigd worden’