Een fragment van NPO Radio 1 zorgde zondag op X voor veel consternatie. Zoveel consternatie dat besloten werd om de mogelijkheid om te reageren uit te zetten. Dat gebeurde ‘vanwege het grote aantal beledigende reacties’.
Vanwege het grote aantal beledigende reacties hebben we de mogelijkheid om te reageren op deze Tweet uitgezet.
---Lees verder na dit advertentieblokje---— NPO Radio 1 (@NPORadio1) January 7, 2024
Antropoloog Jitske Kramer vertelde op de radio dat BBB-voorvrouw Caroline van der Plas zich graag presenteert als de ‘gewone’ of ‘normale’ Nederlander, maar dat ze met dat imago ook een tweedeling creëert.
Dat is volgens Kramer niet onschuldig. “Dan zitten we zo in het migratiedebat en hoe wij op dit moment omgaan met zogenaamde ‘ongewone Nederlanders’, vind ik heel zorgelijk.”
Caroline van der Plas presenteert zich graag als de ‘gewone’ of ‘normale’ Nederlander, maar met dat imago creëert ze ook een tweedeling en dat is volgens antropoloog @jitskekramer niet onschuldig. Luister naar ‘Hoe word je zo als…?’ van @kroncrv. pic.twitter.com/ByfDyJVPkE
— NPO Radio 1 (@NPORadio1) January 6, 2024
Schitterend voorbeeld
“Het is iets menselijks: homo sapiens houden van groepjes maken en groepsgrenzen, en politici houden ervan om daarmee te spelen en daarmee stemmen te krijgen.”
Op de vraag of je machtig bent als je de norm bepaalt, antwoordde ze: “Ja, we noemen dat definitiemacht.”
Maar daar mag je dus niets van zeggen, want dan zet de staatsomroep de reacties uit. “Zonder dat ze het zelf in de gaten hebben, geeft de NPO hier een schitterend voorbeeld van hoe de door Jitske Kramer geschetste ‘definitiemacht’ onwelgevallige tegenkrachten de grond inboort. Of je trekt ze in je ‘groep’, of je maakt ze monddood,” merkt oud-politicus Geert Dales op.
Dat dedain is precies wat er mis is
Mensen ergerden zich groen en geel aan de uitspraken van de antropoloog. Ook Van der Plas zag zich genoodzaakt te reageren. ‘Imago…’ Alsof het bijzonder is om normaal te zijn. Dat dedain is precies wat er mis is in Nederland, schreef ze.
Haar rechterhand Mona Keijzer voegde toe: “Mijn punt van zorg is dat het lijkt alsof u niet begrijpt dat uw woorden over homo sapiens die graag in groepjes zitten ook voor u geldt. Dat in de perceptie van veel mensen de ‘definitiemacht’ decennialang voorbehouden is geweest aan de bubbel van hoogopgeleide en progressief stemmende Nederlanders.”
Sociaal superieur
Sociaalwetenschapper Laurens Buijs trekt fel van leer. “Jitske Kramer snapt niets van antropologie en is een klassieke pseudowetenschapper. Ik ruim met mijn bedrijf al jaren het puin dat zij als ‘corporate antropoloog’ in organisaties aanricht. Ze is zelf door en door racistisch, maar beschuldigt anderen daar continu van. Natuurlijk geeft de staatsomroep haar graag een podium.”
Enkele dagen geleden schreef Kramer op X dat rechtse mensen alleen maar aan zichzelf denken en linkse mensen zich ook bekommeren om anderen. “Eigenlijk legt u nu, via radio en sociale media, de nadruk op een vermeende tweedeling van gewone en ongewone burgers. U speelt ermee. Zullen we dan ook maar meteen stoppen met doen alsof linkse mensen sociaal superieur zijn aan rechtse mensen?” vraagt medisch adviseur Wendy Mittemeijer.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Onderzoek gestart na ‘mysterieuze’ sterftegolf onder pasgeboren baby’s: ‘Zeer verontrustende cijfers’
VIDEO: Mysterieuze steencirkels gevonden in woestijn China
De bovennatuurlijke Amazone (video)
Vader in tranen: Mijn 17-jarige zoon is gestorven door de Pfizer-prik
Stevige uithaal naar Frans Timmermans: ‘Hij roept een hele hoop onzin’
Al dagen verschijnen er uitsluitend overduidelijke AI-video’s van Netanyahu: wat is er aan de hand?
Belgische gynaecoloog ontdekt gulden snede in baarmoeder
Gelauwerde regisseur: ‘Rusland geeft Oekraïne flink pak slaag en is oorlog aan het winnen’
Top 10 schandalige dingen over terreurgroep IS die de westerse media verzwijgen. Een echte eyeopener