Er werd altijd een beetje lacherig gedaan over complottheoretici, maar na de FIFA-fraude, bankschandalen en Irakoorlog lijkt het erop dat ze al die tijd gelijk hebben gehad. Dat schrijft Alex Proud voor de Britse Daily Telegraph.
Je kent het misschien wel. Na een paar biertjes op een verjaardag vertelt een vriend dat de maanlandingen in scène zijn gezet, dat de Illuminati over de wereld heerst of dat de Amerikaanse overheid buitenaardse lichamen bewaart in Area 51. Velen doen complotten af als onzin, maar sinds het begin van deze eeuw zijn complottheorieën niet altijd meer even vergezocht.
Wat zijn de grootste complotten die eigenlijk geen complot meer zijn?
De Irakoorlog
Amerika ligt onder vuur en verklaart de oorlog aan een land dat helemaal niets met de aanslagen te maken had, terwijl het een olierijke bondgenoot (Saoedi-Arabië) negeert die er wel iets mee te maken had. De rechtvaardiging voor de oorlog wordt gebaseerd op dubieuze inlichtingen, verzonnen inlichtingen en genegeerde goede inlichtingen. Hooggeplaatste figuren worden gedwongen om voor de camera te liegen. Al het advies wordt genegeerd en de neoconservatieven bepalen het militair beleid. Groot-Brittannië besluit mee te doen. Er gaan levens verloren en er gaat belastinggeld over de balk.
Het gevolg is een ramp die alleen is voorspeld door Midden-Oosten-experts en enkele miljoenen burgers. Duizenden geallieerde troepen en honderdduizenden Irakezen worden gedood, terwijl vele bedrijven en individuen profiteren van de Amerikaanse dollars die per tonnen het land uit worden gesluisd. Irak staat er nu slechter voor dan ooit en is een broedplaats voor terroristen geworden.
En toch wordt er niemand verantwoordelijk gehouden. Dat zou namelijk lastig en pijnlijk zijn, dus genieten de mannen die achter deze oorlog zitten van hun pensioen, hoewel ze direct verantwoordelijk zijn voor de dood van honderdduizenden en de verspilling van biljoenen dollars.
FIFA
We wisten altijd al dat de FIFA niet al te zuiver was, maar nu blijkt dat het een gigantische corruptiemachine is. Het lijkt er sterk op dat ieder Wereldkampioenschap in de afgelopen drie decennia door omkoping is toegewezen. Zo leverde de Duitse regering in 2000 raketwerpers aan… alweer Saoedi-Arabië om de stem van dat land af te kopen in de strijd om het WK 2006.
De bankencrisis
Irak werd door het westerse financiële systeem verwoest. Datzelfde systeem werd uitgekocht door de belastingbetalers die het nota bene zelf berooft. En vervolgens doen alsof er niets is gebeurd. Geen gevangenisstraffen, geen extra regels. Net als na de Irakoorlog is niemand verantwoordelijk gehouden. Dit komt grotendeels doordat de veroorzakers van de crisis hooggeplaatste posities bekleden binnen de overheden van de landen die ze hebben uitgekocht. Nu we toch bezig zijn: de banken speelden ook een rol in het FIFA-schandaal.
Pedofielen
Eerst waren het een paar tv-presentatoren. Toen waren het opeens een stuk meer presentatoren. Al snel werd ook het politieke establishment genoemd. Inmiddels loopt er een eindeloze reeks onderzoeken naar kindermisbruik. Complottheoretici wijzen erop dat de beerput pas wordt opengetrokken op het moment dat de vermeende daders al dood zijn of zo seniel dat het toch niet meer uitmaakt.
De rest
Waar te beginnen? Griekenland en de euro? De incestueuze relatie tussen de politieke klasse en de mediamagnaten? De NSA? Dit is wat er gebeurt als je regels afschaft, als je geen toezicht houdt. Dit is wat er gebeurt als de rijken en machtigen eindeloze privileges krijgen en worden aangemoedigd zichzelf boven de wet te plaatsen. Er moet meer regulering komen, meer transparantie en meer schaamte en walging, besluit Proud.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Lange Frans: ‘Ik hoef geen vaccin, chip of biometrisch fakking paspoort’
Nobelprijswinnaar onthult: coronavarianten worden veroorzaakt door vaccin
NASA-baas: “Buitenaards leven en Area 51 bestaan”
Grote studie: Marslanders ontdekten in 1976 buitenaards leven (en het bestaat nog steeds)
Winterdip? Met hypnose in minder dan een uur je energie terug
Waren ‘oproerkraaiers’ op Malieveld politiemensen in burger? Dit gebeurde er achter de schermen
Filmpje: zoveel geld krijgen kinderartsen om kinderen te vaccineren (het is schrikbarend veel)
Diep in de aarde bevinden zich twee gigantische bergen zo groot als een heel continent, en niemand snapt er iets van
Waarom heeft het RIVM deze informatie over apenpokken van haar website verwijderd?