
Meer dan de helft van de nieuwe medicijnen die in Duitsland op de markt komen, heeft geen enkele toegevoegde waarde.
Beate Wieseler en haar collega’s van het Duitse instituut IQWiG, dat onderzoek doet naar het nut en de schade van geneesmiddelen voor patiënten, vinden dat het proces en beleid rond de ontwikkeling van medicijnen dringend moeten worden veranderd.
Toezichthouders maken het vandaag de dag erg makkelijk om medicijnen versneld goedgekeurd te krijgen.
Sneller toegang
De achterliggende gedachte is dat patiënten dan sneller toegang hebben tot deze nieuwe middelen.
Men gaat er dus van uit dat de patiënt baat heeft bij het medicijn en dat de nieuwe producten beter zijn dan de bestaande.
Sinds de jaren zeventig zijn er echter maar enkele nieuwe medicijnen op de markt gekomen die aanzienlijk beter waren dan bestaande geneesmiddelen.
58 procent
Tussen 2011 en 2017 kwamen er in totaal 216 medicijnen op de markt in Duitsland. De meeste daarvan zijn ook goedgekeurd door de Europese medicijnwaakhond EMA.
Wieseler heeft aangetoond dat slechts een kwart van de medicijnen een toegevoegde waarde had. Maar liefst 58 procent van de onderzochte medicijnen had geen enkele toegevoegde waarde.
Ze zegt dat medicijnen vrijwel nooit worden onderzocht nadat ze zijn goedgekeurd en dat toezichthouders medicijnmakers vrijwel nooit straffen als blijkt dat een middel niet effectief is.
[BMJ]
Ambtelijke terreur in Nederland: hoe de Belastingdienst bewust het leven van heel veel mensen verwoestte
Verbijsterende onthullingen door grootindustrieel: Bush financierde Hitler
11-jarige leerling ontmaskert ‘gezonde en lekkere’ schoollunches (video)
Vrouw (24) verlost van permanente hik dankzij cannabisolie. Helpt dit toverdrankje overal tegen?
Oud-luchtmachtkolonel: er waren twee Roswellincidenten
Omstreden Bilderbergconferentie vindt dit jaar plaats in Dresden
Britse journalist reist af naar Oekraïne en is geschokt: ‘Hier hoor je in het Westen niets over’
‘Meest gezaghebbende’ atlas ter wereld betrapt op global warming fraude
Pepijn van Houwelingen is witheet: ‘Totale quatsch deze bangmakerij op de voorpagina van de Volkskrant’