Er is nog zoveel wat we niet weten over bomen. Ze blijken ’s nachts hun takken op en neer te bewegen en water omhoog te pompen, als een soort langzame hartslag. Dat schrijft New Scientist.
“We hebben ontdekt dat de meeste bomen regelmatig een beetje van vorm veranderen,” zei Andras Zlinszky van de Universiteit van Aarhus in Denemarken.
“Die veranderingen vinden periodiek plaats, in de hele boom,” voegde hij toe. “Zo’n periode duurt korter dan een dag-nachtritme.”
Hartslag
De onderzoekers scanden ’s nachts 22 boomsoorten met een laser. Bij een aantal soorten bewogen de taken met ongeveer een centimeter omhoog of omlaag.
De bewegingen herhaalden zich elke drie tot vier uur en waren vooral zichtbaar bij magnoliabomen.
De wetenschappers zeggen dat dit laat zien dat bomen een ‘hartslag’ hebben. Bomen pompen met hele langzame hartslagen water omhoog vanuit hun wortels.
Niet bekend
Door af en toe water omhoog te pompen besparen ze mogelijk energie, aldus Zlinszky.
Het is niet bekend hoe bomen het voor elkaar krijgen om water omhoog te pompen. De onderzoekers vermoeden dat ze met behulp van de stam water omhoog knijpen.
Slapen
Enkele jaren geleden toonden Zlinszky en zijn collega’s al aan dat berken ’s nachts ‘slapen’. Ze laten hun takken rusten door ze wel 10 centimeter te laten zakken.
In de ochtend keren de takken weer terug naar hun normale posities.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Een man die stikstof uitlegt als een deken over de aarde waarvan je stikt wordt mogelijk premier: ‘Je schaamt je dood’
Ralf Dekker legt in jip-en-janneketaal aan SP-Kamerlid uit waarom er oorlog woedt in Oekraïne
VIDEO: Mysterieuze graancirkel ontdekt in Zuid-Rusland
Wat zit er achter het energieweerbericht met daarin ‘gunstige tijdstippen’ voor stroomgebruik?
Luister en huiver: vader belt vaccincompensatieprogramma van de overheid na overlijden van zijn zoon
Autoriteiten geven toe dat griepprik niet werkt. Wordt dit de dodelijkste griepepidemie in 50 jaar?
Nieuw rapport: westerse inlichtingendiensten betrokken bij terroristische aanslagen
Volgens de Bijbel werden ze uitgeroeid. Uit dit nieuwe onderzoek blijkt iets heel anders
Boris Johnson geeft toe: vaccinatieprogramma tegen corona ‘gedreven door hebzucht Big Pharma’