Buitenland

Hoe politiek en media ons vijf jaar hebben voorgelogen over de Griekse crisis en waarom

Help mee door dit met jouw kennissen op je socials te delen!
Er is helaas geen gesproken versie van dit artikel beschikbaar

Zondag werd op de Dam in Amsterdam een demonstratie gehouden om steun te betuigen aan de Griekse bevolking. Hoogleraar financiële geografie aan de UvA en schrijver van het boek De schaduwelite Ewald Engelen hield een krachtige toespraak.

“Burgers van Nederland, vijf jaar lang bent u voorgelogen over de Griekse crisis. Vijf jaar lang hebben pers en politiek u steeds maar weer dezelfde halve waarheden en leugens op de mouw gespeld,” begon hij.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Vervolgens somde hij de vier belangrijkste leugens op:

1. Wij hebben als Nederlandse belastingbetaler de Grieken ‘gered’ door hen 240 miljard euro te lenen.

2. Grieken zijn luie hedonisten die met 55 met pensioen gaan en liever aan het strand liggen dan werken.

3. Grieken hebben nagelaten hun begroting op orde te krijgen en hun economie te hervormen.

4. Grieken moeten niet zeuren, want ze hebben hun huidige ellende aan zichzelf te danken.

Daarna noemde Engelen de feiten:

1. Wij hebben niet de Grieken ‘gered’, maar wij hebben onze eigen banken gered. Ruim 90 procent van de 240 miljard aan noodsteun is uiteindelijk terechtgekomen bij de banken, grotendeels Nederlandse, Franse en vooral Duitse banken. De kredieten zijn bijna uitsluitend gebruikt om private crediteuren in staat te stellen zich terug te trekken uit Griekse staatsobligaties en het eventuele faillissementsrisico in de schoot te werpen van de Europese belastingbetaler.

2. Uit cijfers van de OESO blijkt dat Grieken de langste werkweken van alle lidstaten maken, dat zij de meeste weken per jaar werken en dat de gemiddelde leeftijd tot 2010 62 jaar bedroeg. Hoezo lui?

3. In vijf jaar tijd wist de Griekse overheid een tweecijferig begrotingstekort om te buigen in een klein overschot. Vooral door historisch ongekende bezuinigingen en lastenverzwaringen. De gevolgen: een totaal in elkaar gestorte economie, een scherp opgelopen werkloosheid en massale verpaupering. Volgens de OESO is er geen land dat zijn pensioengerechtigde leeftijd zo drastisch heeft verhoogd als Griekenland: van 62 naar 67. Hoezo niet hervormd?

4. Niet de Grieken hebben er een puinhoop van gemaakt, maar de Griekse elite. Bankiers, politici en ambtenaren zijn degenen geweest die rijk zijn geworden van de Duitse en Franse kapitaalstromen die in de europeriode naar Griekenland vloeiden. De gemiddelde Griek heeft daar weinig van gezien. Hoezo hebben de Grieken er zelf een puinhoop van gemaakt? Zijn de Nederlanders dan ook medeschuldig aan Amarantis, Vestia, Fyra en het Nederlandse belastingparadijsschandaal?

Engelen legt tot slot uit waarom de media en politiek ons deze leugens vertellen:

1. Om te verhullen dat wij onze banken niet één keer, maar twee keer hebben moeten redden. De laatste keer via de band van de Griekse schatkist. Niet alleen het Sytagmaplein in Athene, maar ook de Champs-Élysées in Parijs, het Malieveld in Den Haag en de Tiergarten in Berlijn zouden vol woedende burgers hebben gestaan als dit open en bloot zou zijn toegegeven.

2. Om onze eigen bezuinigings- en lastenverzwaringspakketten te kunnen verkopen, die in Nederland vrijwel dezelfde effecten hebben gehad als in Griekenland: stijgende werkloosheid, oplopende faillissementen en dalende belastingopbrengsten. Engelen doelt op de pakketten van 52 miljard euro die ons sinds 2010 onder leiding van Mark Rutte door de strot zijn geduwd. Mede mogelijk gemaakt door een sociaaldemocratische partij die van voren niet weet of ze van achteren nog leeft.

3. Sinds Syriza in de regering zit is de leugenfrequentie radicaal toegenomen. Het doel is duidelijk: burgers in de eurozone duidelijk maken dat er geen alternatief is voor de voorgenomen transformatie van de eurozone in een neoliberale lagelonenutopie. Daarom moet Syriza kostte wat het kost een kop kleiner worden gemaakt. Het progressief populistische experiment waarvoor de Griekse kiezer democratisch heeft gekozen, moet falen.

Wordt Europa een neoliberaal lagelonenparadijs onder de monetaire dictatuur van een ongekozen, maar o zo politieke centrale bank? Of wordt Europa een mondiaal baken van democratie, gelijkheid, vrijheid voor allen, waarin het kapitalisme zodanig wordt getemd dat het werkt voor iedereen in plaats van voor alleen de happy few? Wordt het een economische technocratie waarin alles ten dienste staat van het optuigen van een parasitair neo-mercantilisme? Of wordt het een ruimte voor nationale beleidsexperimenten waarin er echt wat te kiezen valt en burgers de uiteindelijke zeggenschap hebben?

Boek: De schaduwelite

[Ewald Engelen]

0 0 stemmen
Artikel waardering

Interessant

Vond je dit artikel interessant?
Deel het met anderen op je Socials!
+
Meld je aan op onze gratis PUSH meldingen
Aanmelden
?
+
Volg ons op ons gratis Telegram kanaal
Volg Ons
?
+
Steun ons met een vrijwillige bijdrage
Doneer
?

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

53 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Stefan
Stefan
9 jaren geleden

Wat heeft kapitalisme te maken met deze gang van zaken? Dit zijn overheden en politici die ons dingen opdringen. Als die overheden zich niet zouden bemoeien kun je pas spreken van echt kapitalisme en dan waren de banken die het verneukt hebben gewoon over de kop gegaan en had dat zich via natuurlijke regulering door gezonde banken weer recht laten trekken. Men geeft graag kapitalisme de schuld van alles, maar de grondslag ligt toch echt in het zogenaamde sociale beleid dat we voeren. Als de overheden niet zoveel zouden reguleren en zich bemoeien met alles wat met de economie te maken heeft, dan kun je pas spreken van kapitalisme. Men wil bijvoorbeeld een vrije marktwerking en concurrentie in de energiesector, maar wat er werkelijk gebeurt is dat 70% van jouw kosten aan energie standaard naar de overheid gaan in de vorm van milieubelasting en BTW en over die andere 30% hebben we een vrije marktwerking. Er is dus nauwelijks sprake van concurrentie, omdat de totale premie voor 70% constant is.

JansTerZeijle
JansTerZeijle
9 jaren geleden

Het lijkt wel heldendag!

Steun aan deze man!

Silber eye
Silber eye
9 jaren geleden

Amen.

In Nederland kennen wij nog altijd het fenomeen übermenschen de schlemiel moet tot zijn 67 levensjaar werken en de elite tot hun 55 levensjaar als deze inmiddels al niet eerder aan het strand beland omdat deze gefraudeerd hebben of anderszins aan lager wal zijn geraakt en zodoende met een gouden handdruk met zwijgplicht achter de coulissen verdwijnen.

Angeline
Angeline
9 jaren geleden

Wat is er toch aan de hand met ons, dat wij dit allemaal pikken en ons nog verder laten besodemieteren, zijn wij zo slaafs ???

J.Selten
J.Selten
9 jaren geleden

Het enige wat ze proberen te doen is de Grieken proberen onder druk te zetten om ze te verplichten om bij de NAVO/EU te blijven. Wat ze echter bereiken is dat de Grieken zich straks aansluiten met hun handeltjes etc bij de Russen, net zoals de Turken hebben gedaan.
Effect? De weg van de zwarte zee naar de middellandse zee ligt open waar de Russen lekker op en neer kunnen varen en de NAVO (Amerika hoofdzakelijk) kan en mag er niets tegen doen.
De Navo en de rest van de Eu krijgen op deze manier een dikke vinger vanuit het machtigere Oosten.

Lekker puh.

wolfje
wolfje
9 jaren geleden

Angeline: zijn wij zo slaafs? nou dat valt reuze mee hoor. grote goedheid

jenne
jenne
9 jaren geleden

Vroeger moest je geld verdienen, nu wordt het simpel weg gedrukt, naar behoefte, hoe komen denkt U al die arme donders ” Islam aanhangers “, boot peopel aan 5000$ voor de overtocht, je moet de juiste weg weten dan is geld geen probleem schijnbaar, de Oekraïne is een bodemloze put, Nederland betaals wel, heb net een foto van mijn dochter en zoon, van hun lagereschool foto allemaal blonde koppies, zowel in Amsterdam als in Drente, dat is nu 40 ig jaar geleden, als ik nu langs een school loop, blond haar niet aanwezig, ik bedoel maar toen waren we nog gelukkig, je hoeft hier geen racist om te worden, maar een beetje droevig stemd het mij wel, trouwens dat hele feest wat ze ons constant door de strod proppen, ben het zat !!!

Cor
Cor
9 jaren geleden

Zelf vraag ik me ook dikwijls af wat je tegen deze dingen kunt, denk wel eens aan een revolutie maar hoe ga je dat aanpakken. Een ding lijkt me wel duidelijk de politiek laat ons genadeloos in de steek.

Kal-Purush
Kal-Purush
9 jaren geleden

Nee Angeline, wij zijn niet slaafs, de hedendaagse mens is murw geslagen, bang gemaakt en geestelijk vernederd door het tekenen van Dhr. Balkenende van de EU tegen de wil van het Nederlandse volk in.
We werden de gehele dag bestookt met reclame boodschappen en hoe mooi de eenheidsworst genaamd EU moest zijn.
Wij konden overal in de EU gaan wonen, werken of de oude dag doorbrengen. Nergens is dit van de grond gekomen en ouderen, gepensioneerden, die in b.v. Spanje, Italië, Griekenland en Duitsland gingen wonen, van hun pensioen om wat beter te kunnen leven worden door de belasting en regering van Nederland eventueel gekort omdat de levensstandaard er minder hoog is.
Hoe hypocriet kan je als regering zijn, mensen die vanuit de jaren 40 / 50 dit land hebben helpen opbouwen en dermate hard gewerkt hebben dat ze eigenlijk al met 50 oud en versleten waren, nu hun oude dag ook nog ontnemen, steeds minder hulp geven, senioren huizen sluiten en vul maar in.
Een staatssecretaris die zijn eigen ouders liet verpieteren in een tehuis en dan doodleuk zegt op tv dat hij dit nooit begrepen had, kom allemaal eens terug op de wereld a.u.b.
Directeuren van staats instellingen, NS, Ziekenhuizen, Banken en grootgrutters personeel met honderden tegelijk ontslaan omdat het bedrijf moet bezuinigen en zichzelf een loonsverhoging geven van 30% of meer, bonussen toekennen aan zichzelf en vul maar in.
Dit alles maakt de hedendaagse mens lam geslagen, rechters en/of gerechtshoven doen er niets aan of geven taakstraffen van 240 uur maximaal.
Ja, dan is het niet vreemd dat wij niets doen, er zijn wel personen die ergens tegenaan schoppen of een rechtszaak willen aanspannen maar die komen vaak bedrogen uit.
Grote mond op het werk, eerste golf van ontslagen zit je dan zeker bij, weg inkomsten, eten voor gezin, slaapplaatsen voor het gezin ( koophuis, op aanraden van de regering vroeger, kwijt alle betalingen alreeds gedaan WEG) tja dan bedenkt men zich nog wel een keer om tegen je baas op te staan vanwege misstanden in het bedrijf. Brieven van klokkenluiders die door de Kamer GEWOON worden WEGGEGOOIT en er verder niets mee doen en dan elkaar de schuld geven.
Klokkenluiders die ten gronde worden gericht omdat ze de euvele moed hadden iets aan de kaak te stellen, enz.
Zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan maar dat heeft geen zin want telkens zijn er wederom figuren die, al dan niet in opdracht, het mensen moeilijk maken op sites zoals deze hun frustratie te spuien.
Helaas en jammer maar deze “samenleving” zoals wij die nu kennen op deze wereld zal helaas gedoemd zijn uit te sterven, energie crisis, water te kort, brandstoffen te kort, voedsel te kort en de constante dreiging van een oplaaiende alles omvattende oorlog op deze mooie bol die sommigen van ons nog liefkozend “MOEDER AARDE” noemen en een ongelijke strijd voeren tegen multinationals die de wereld regeren.

trackback
BOINNK!!! | Eindtijdberichten en ander nieuws, verzameld door: Arie Goedhart
9 jaren geleden
Stefanz
Stefanz
9 jaren geleden

1 90% van al het geld gaat naar de banken.
Dat kan wel zo zijn, maar de Grieken hebben dat geld wel goedkoop van die banken geleend, om jarenlang dat mooie leventje te bekostigen
Nu moeten ze terug betalen, en dat kunnen ze niet en worden de banken via ONS belasting geld terug betaald.
Banken wisten dit van te voren en konden dus zonder risico de Grieken dat geld lenen, want dat geld kwam sowieso terug, Of via de Grieken, of via ons belasting geld.
De grieken hadden dat geld niet hoeven lenen.
We worden dus twee keer (!) door de Grieken genaaid.

2 Deze cijfers zijn van de afgelopen jaren, toen Griekenland in de problemen kwam.
De Grieken hebben daarvoor decennia lang de kantjes ervan af gelopen.
Dat word nota bene door de Grieken zelf toe gegeven.

3 Dat twee cijferige begrotingstekort werd omgebogen, omdat er miljarden in Griekse economie werd gepompt.
Zo kan ik mijn begroting ook makkelijk op orde krijgen, als iemand mij elke maand 5000 euro geeft.

4 De Grieken hebben zelf voor die politici gekozen.
Dit deden zij, omdat die er net zo’n potje van wilde maken als de Griek zelf, en net zo corrupt was.
Toe gegeven, er zijn ongetwijfeld mensen geweest die er niet van geprofiteerd hebben, maar als je weet dat er bijv. 800.000 (!) ambtenaren waren die niet ontslagen konden worden, maar ook niet werkten, weet je genoeg.
Dit is één ambtenaar op de 14 Grieken.

Iedereen probeert aan te tonen, dat de Grieken zelf HELEMAAL onschuldig zijn, maar de Griek is net zo schuldig aan de financiële janboel als de zogenaamde elite.
Nu wordt er zielig gedaan, maar hoe je het ook went of keert, doordat ZIJ er een tering zooi van gemaakt hebben, hebben WIJ Nederlanders (maar ook andere Europeanen) miljarden moeten bezuinigen, om hun gekloot glad te strijken.
Ik ben ECHT klaar met die gasten,
Laat ze hun eigen boontjes maar doppen, dat moeten WIJ ook !!!!

karel
karel
9 jaren geleden

de nagel op de kop

Ronny
Ronny
9 jaren geleden

2. Uit cijfers van de OESO blijkt dat Grieken de langste werkweken van alle lidstaten maken, dat zij de meeste weken per jaar werken en dat de gemiddelde leeftijd tot 2010 62 jaar bedroeg. Hoezo lui?

Hij vergeet er voor het gemak even bij te vertellen dat de Grieken ook het MINST productief zijn van alle euro lidstaten. Met 55 met pensioen gaan omdat werkgevers een subsidie ontvangen (vingen) voor het vervroegd uittreden van oudere werknemers omdat de Grieken nagenoeg geen “WW-pot” hebben opgebouwd.

Hij vergeet ook nog even te vertellen dat de eerste 110 miljard zijn gebruikt om leningen af te lossen die buiten de euro landen uit stonden. Wij hebben dus hun leningen afgelost waarvan geen cent is gebruikt om het binnenlands probleem op te lossen zoals afgesproken was bij het verstrekken van deze leningen. Sensatiepropaganda dus……..

Makkelijk praten als je halve waarheden gaat vertellen.

Elise49
Elise49
9 jaren geleden

De wereld wordt over een tijdje 1 corporatie. In Nederland blijft ons koningshuis/plus andere elite(landen) voorlopig nog grootaandeelhouder. Dus zelfs zonder landelijke regering/overheidsregels blijven zij nog wel aan de macht. Als er 1 wereldmunt is, dan komt er pas een grote ommekeer. Tot die tijd worden we op allerlei manieren onderdrukt. Vraag is: hoe ziet het nieuwe systeem er dan uit? Als technologie ons geheel gaat overnemen, dan is er nog geen sprake van “vrij” zijn. vb. Wil je met de trein, dan moet je door een poortje. Wie bepaalt straks wie er door dat poortje mag? Er moet een soort controle zijn, want anders gaan alle mensen over de gehele wereld zwerven. Er komt dus totale controle. De chip gaat verplicht ingevoerd worden. De NWO wil aarde weer in oude staat terugbrengen. Dus vliegen gaat aan banden gelegd worden voor de gewone mens. Onderling/kleine kring moeten we gaan samenwerken om te overleven, maar de ruimte daarbuiten gaat beperkt worden. Mijn gevoel zegt dat we toch in een soort van hungry games terecht komen en dat de mensheid vernietigd zal worden. Waarom? Ethiek kun je nu ook als recht gaan invoeren. Dat gebeurt niet, want er moeten minder mensen geboren(gelukkige mensen gaan paren) worden en overbodige worden nu al opgeruimd. Ultieme natte droom voor elite: Een Atlantis vol technische snufjes. Ik weet het gewoon zeker: De gewone man/vrouw zit in de eindtijd qua systeem, maar ook het klimaat(natuurlijk en technisch) speelt zijn rol.
De verhalen dat er in oude beschavingen met kernenergie gespeeld is(dramatisch gevolgen), die zijn nu al aan de gang. Als je logisch nadenkt. De hele wereld staat vol met kernenergie. Komen er meer heftige rampen, dan hebben we Japan in het groot. Deze ramp is al een ramp teveel.(natuur).Om al de huidige technologie te laten draaien, heb je heel veel energie nodig. Ooit gaat dit een climax geven. Het godsdeeltje kan het duivelsdeeltje worden. Wat ik dus zeggen wil: Je kunt niet de aarde in oude staat brengen en tegelijkertijd een technisch wereld opbouwen.

Elise49
Elise49
9 jaren geleden

Creapy, op het moment dat ik dit schreef, pleegt men een aanslag op een bedrijf wat met technologie(NASA) te maken heeft.
Als ISIS een false flag organisatie is, is de elite dan in oorlog? En wie hoort bij wie? Als je ervan uitgaat dat alle mensen van Noach afstammen, dan kunnen alle joden, christenen en moslims, die tegen geweld enz. zijn achter het idee staan dat de aarde in oude staat moet worden gebracht(ouderlingenkennis) en dan is de andere groep voor technologie/automatisering? Of is het toch 1 kliek en gebuikt men mensen voor een bepaald doel te behalen? Het zou eens fijn zijn om te weten wie wie is en welk doel ze voor ogen hebben toch? Zolang ik dit niet zeker weet, kun je de media ook niet vertrouwen. Ik hoop dat mensen elkaar niet gaan hokken op afkomst, want dan zijn de rapen gaar.

nexus
nexus
9 jaren geleden

ik wens je succes met de aanval op de banken het zijn de aasgieren kijk maar uit ze schromen zich niet om iemand om te leggen als het om hun geld gaat

trackback
Hoe politiek en media ons voorliegen over de Griekse crisis | Centrum Merlijn Informatief
9 jaren geleden

[…] Voor tekst toespraak hoogleraar financiële geografie Ewald Engelen klik hier […]

Back to top button
53
0
We lezen graag je reactie!x